TomLuLz

Znátě nějaké slovo které…

má v sobě za sebou a e i o u? Dvacetikoruna vím ale ještě nějaké

Nejlepší odpověď
hanulka11

mateřidouška

Další odpovědi
annas

Jediná česká slova,v základním tvaru, která obsahují všechny samohlásky tak, jak jdou za sebou, jsou slova: dvacetikoruny a mateřídoušky.

Vy jste sice „y“ neuvedl… Uvádí se se ve škole jako perlička …

sevos

atletikou

bolak

BAKTERIOŽROUT

quentos

ateistovu
Doplňuji:
… a „ateistou“

manon

zapeklitou
Doplňuji:
Myslíte, že „dvacetidvouná­sobek“ je přípustné české slovo?

bolak

huxa: asis myslel podstatný jména v prvním pádě co?

bolak

aha, to není huxa :))

TomLuLz: jak moc tě to zajímá? maj to bejt jen podstatný jména a v prvním pádě? a můžou to bejt i dlouhý písmena?

anonym

:)))))))

manon

A co já teď s těmi slovy, co tady mám – jako třeba zabejčilou, kamenitou… Taky jsem chtěla vymyslet rozumné podstatné jméno, které by začínalo na „dvacetidvou“ – něco jako dvacetidvouná­sobek :)

bolak

Já vymyslel dvaadvacetikorunu. Nedokážeš si představit to zklamání, když jsem zjistil že není ve slovníku. Říkal sem si, co je to za šunt, oťťas.. a pak mi to teprv došlo :) přitom to zní jako opravdový slovo žejo.

Jinak už mám hotový makro v excelu. Vložím slovník do sloupce A, ve sloupcích B až U má funkci ČÁST, která by to rozdělí na písmenka. V dalších 5 sloupcích mám podmínky aby aslespoň v jednom z předchozích sloupců bylo A (,E,I,O,U) a za nimi žlutej sloupec, kterej mi ohlásí PRAVDU pokud všechny předchozí sloupce budou PRAVDA. Tím dostávam seznam všech slov kterýá obsahujou všechny jmenované samohlásky a pak už jenom funkce ZLEVA pro každou samohlásku zvlášť, a tam kde mi po vynásobení všech pěti čísel nevyleze hláška #HODNOTA, tak tam najdu ono slovo – na začátku řádku ve sloupci A, takže já taky nezahálel. ;)

manon

Napadlo mne něco na ten způsob, že by to šlo udělat – ale k realizaci bych nedošla, protože to není životně důležité a priority jsou jiné :)

dvaadvacetikoruna je ohromně praktické platidlo samozřejmě :D, jenže pro aeiou stačí dvacetikoruna :), takže ti ještě dvě koruny zbydou :)
Ale dvacetidvounásobek mi přijde přípustný. Jen hledám někoho, kdo mi to potvrdí nebo vyvrátí.

bolak

hanulka11: tywe jaks to tak rychle vymyslela? :)

annas

Ad bolak, slovo mateřídouška se uvádí jako příklad na to, že ve slově jsou všechny české samohlásky.

bolak

je to divný ale máš pravdu :) excel mi ještě vyjel slovo „bakterioľrout“ ale tam je nějaký divný písmenko, takže to bude asi blbost..

bolak

aha, tak to není blbost :) jenchyba v textovým řetězci, a všechy „ž“ mi to přeměnilo na „l“ s háčkem, takže další slovo je:

BAKTERIOŽROUT

annas

Žrout je sice slovo nespisovné, ale pokud je ten „žrout“ neživotný – nějaký prášek apod. – dá se užít v množném čísle jako bakteriožrouty a jde o další perličku. 🙂

bolak

žrout je možná nespisovný (nevím), ale bakteriožrout vy měl bejt odbornej výraz, jedná se o virus

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovobak­teriofag
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=bak­terio%C5%BErou­&sourceid=ope­ra&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest#q=bakteri­o%C5%BErout&hl=cs&cli­ent=opera&hs=Re­i&tbo=d&channel=sug­gest&biw=1887&b­ih=936&psj=1&psj=1&e­i=y2kCUZzUCsi­Y0QW55oDYDQ&star­t=10&sa=N&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.&bvm=bv­.41524429,d.d2k&fp=b07e­536eb10c3edc

annas

Ad bolak, díky za info. Výraz jsme neznala, ale originální výraz počeštili. Odborný termín je ten původní ...... fág = česky jedlík.

Znakem odborných termínů je právě spisovnost. Ale to neřeším. Slovo existuje, ať už je v té či oné kategorii.

manon

Jenže tam máš to „o“ dvakrát za sebou – reklamace :)

bolak

jako ják jakó… v podmínce je napsáno aby šly písmena v tomhle sledu, není tam podmínka že tam nějaký nemůže bejt dvakrát :) dvacetikorunu uved jako příklad a ta má taky na konci ještě jedno Ačko

takže toodle noodle :p

manon

Ha, jenže tam dochází k opakování až po vyčerpání celého řetězce – přesto to nepovažuji za dokonalé, v tom s Tebou souhlasím. Proto jsem chtěla slovo, začínající na dvacetidvou-, které by už žádnou samohlásku neobsahovalo – jen jsem ho ještě nevymyslela – něco jako „dvacetidvoumrk“ :)

Dominik99

a co dvacetikorun

bolak

hele, nebudem se hádat, pravdu mám já :D

manon

bolak: S Tebou se já nikdy nehádám. Ani když má pravdu já a Ty to nechceš uznat :D

bolak

To se ti ani nedivím, to je totiž tak nepravděpodobný scénář, že nikdy nemůže nastat :)

manon

:d

Právě si dávám studený obklad na hlavu – on za to má nakonec víc bodů než já :D Uááá

manon

špagetižrout by byl prima :)

annas

Překlep – mateřídoušky.

manon

annas: To bude přesně ono :) Tam je i ten ypsilon. A dík za palec – myslíš tedy, že dvacetidvounásobek je spisovně?

annas

Základní číslovka dvacet dva existuje, takže klidně můžeš dostat xxxnásobek. Nevím, sice čeho, ale vše je možné. 🙂

manon

Děkuji :)

manon

bolak: Aniž bych chtěla snižovat hanulky zásluhy, myslím, že se to používá pro děti ve škole k zapamatování aeiou jako mnemotechnická pomůcka – vás to neučili, nebo jsi byl za školou? :)

bolak

Jo tak jestli to bylo v první třídě, tak to ani vědět nemůžu :) Já nežral, tak mě poslali ten rok poslali do výkrmny v Kamenici nad Lipou.

manon

Tak to jsi omluven :) Já taky čuměla, když mi to někdo před časem sdělil – ale do školy jsem chodila, to zas jo, jenže jsou školy, kde Ti to neřeknou :) Možnost, že bych si to nepamatovala, samozřejmě vylučuji :)

anonym

:)

manon

iv: Už jsem myslela, že pro samou práci ani nenakouknete :)