Avatar uživatele
TomLuLz

Znátě nějaké slovo které…

má v sobě za sebou a e i o u? Dvacetikoruna vím ale ještě nějaké

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, anonym před 4108 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Odpoveď byla označena jako užitečná

mateřidouška

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?bolak Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jediná česká slova,v základním tvaru, která obsahují všechny samohlásky tak, jak jdou za sebou, jsou slova: dvacetikoruny a mateřídoušky.

Vy jste sice „y“ neuvedl… Uvádí se se ve škole jako perlička …

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit


Avatar uživatele
sevos

atletikou

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

BAKTERIOŽROUT

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

ateistovu
Doplňuji:
… a „ateistou“

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
manon

zapeklitou
Doplňuji:
Myslíte, že „dvacetidvouná­sobek“ je přípustné české slovo?

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

huxa: asis myslel podstatný jména v prvním pádě co?

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

aha, to není huxa :))

TomLuLz: jak moc tě to zajímá? maj to bejt jen podstatný jména a v prvním pádě? a můžou to bejt i dlouhý písmena?

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:)))))))

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

A co já teď s těmi slovy, co tady mám – jako třeba zabejčilou, kamenitou… Taky jsem chtěla vymyslet rozumné podstatné jméno, které by začínalo na „dvacetidvou“ – něco jako dvacetidvouná­sobek :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Já vymyslel dvaadvacetikorunu. Nedokážeš si představit to zklamání, když jsem zjistil že není ve slovníku. Říkal sem si, co je to za šunt, oťťas.. a pak mi to teprv došlo :) přitom to zní jako opravdový slovo žejo.

Jinak už mám hotový makro v excelu. Vložím slovník do sloupce A, ve sloupcích B až U má funkci ČÁST, která by to rozdělí na písmenka. V dalších 5 sloupcích mám podmínky aby aslespoň v jednom z předchozích sloupců bylo A (,E,I,O,U) a za nimi žlutej sloupec, kterej mi ohlásí PRAVDU pokud všechny předchozí sloupce budou PRAVDA. Tím dostávam seznam všech slov kterýá obsahujou všechny jmenované samohlásky a pak už jenom funkce ZLEVA pro každou samohlásku zvlášť, a tam kde mi po vynásobení všech pěti čísel nevyleze hláška #HODNOTA, tak tam najdu ono slovo – na začátku řádku ve sloupci A, takže já taky nezahálel. ;)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Napadlo mne něco na ten způsob, že by to šlo udělat – ale k realizaci bych nedošla, protože to není životně důležité a priority jsou jiné :)

dvaadvacetikoruna je ohromně praktické platidlo samozřejmě :D, jenže pro aeiou stačí dvacetikoruna :), takže ti ještě dvě koruny zbydou :)
Ale dvacetidvounásobek mi přijde přípustný. Jen hledám někoho, kdo mi to potvrdí nebo vyvrátí.

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

hanulka11: tywe jaks to tak rychle vymyslela? :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad bolak, slovo mateřídouška se uvádí jako příklad na to, že ve slově jsou všechny české samohlásky.

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

je to divný ale máš pravdu :) excel mi ještě vyjel slovo „bakterioľrout“ ale tam je nějaký divný písmenko, takže to bude asi blbost..

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

aha, tak to není blbost :) jenchyba v textovým řetězci, a všechy „ž“ mi to přeměnilo na „l“ s háčkem, takže další slovo je:

BAKTERIOŽROUT

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Žrout je sice slovo nespisovné, ale pokud je ten „žrout“ neživotný – nějaký prášek apod. – dá se užít v množném čísle jako bakteriožrouty a jde o další perličku. 🙂

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

žrout je možná nespisovný (nevím), ale bakteriožrout vy měl bejt odbornej výraz, jedná se o virus

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovobak­teriofag
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=bak­terio%C5%BErou­&sourceid=ope­ra&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest#q=bakteri­o%C5%BErout&hl=cs&cli­ent=opera&hs=Re­i&tbo=d&channel=sug­gest&biw=1887&b­ih=936&psj=1&psj=1&e­i=y2kCUZzUCsi­Y0QW55oDYDQ&star­t=10&sa=N&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.&bvm=bv­.41524429,d.d2k&fp=b07e­536eb10c3edc

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad bolak, díky za info. Výraz jsme neznala, ale originální výraz počeštili. Odborný termín je ten původní ...... fág = česky jedlík.

Znakem odborných termínů je právě spisovnost. Ale to neřeším. Slovo existuje, ať už je v té či oné kategorii.

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Jenže tam máš to „o“ dvakrát za sebou – reklamace :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

jako ják jakó… v podmínce je napsáno aby šly písmena v tomhle sledu, není tam podmínka že tam nějaký nemůže bejt dvakrát :) dvacetikorunu uved jako příklad a ta má taky na konci ještě jedno Ačko

takže toodle noodle :p

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Ha, jenže tam dochází k opakování až po vyčerpání celého řetězce – přesto to nepovažuji za dokonalé, v tom s Tebou souhlasím. Proto jsem chtěla slovo, začínající na dvacetidvou-, které by už žádnou samohlásku neobsahovalo – jen jsem ho ještě nevymyslela – něco jako „dvacetidvoumrk“ :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dominik99

a co dvacetikorun

Avatar uživatele
bolak

hele, nebudem se hádat, pravdu mám já :D

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

bolak: S Tebou se já nikdy nehádám. Ani když má pravdu já a Ty to nechceš uznat :D

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

To se ti ani nedivím, to je totiž tak nepravděpodobný scénář, že nikdy nemůže nastat :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

:d

Právě si dávám studený obklad na hlavu – on za to má nakonec víc bodů než já :D Uááá

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

špagetižrout by byl prima :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Překlep – mateřídoušky.

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

annas: To bude přesně ono :) Tam je i ten ypsilon. A dík za palec – myslíš tedy, že dvacetidvounásobek je spisovně?

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Základní číslovka dvacet dva existuje, takže klidně můžeš dostat xxxnásobek. Nevím, sice čeho, ale vše je možné. 🙂

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Děkuji :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

bolak: Aniž bych chtěla snižovat hanulky zásluhy, myslím, že se to používá pro děti ve škole k zapamatování aeiou jako mnemotechnická pomůcka – vás to neučili, nebo jsi byl za školou? :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Jo tak jestli to bylo v první třídě, tak to ani vědět nemůžu :) Já nežral, tak mě poslali ten rok poslali do výkrmny v Kamenici nad Lipou.

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Tak to jsi omluven :) Já taky čuměla, když mi to někdo před časem sdělil – ale do školy jsem chodila, to zas jo, jenže jsou školy, kde Ti to neřeknou :) Možnost, že bych si to nepamatovala, samozřejmě vylučuji :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

iv: Už jsem myslela, že pro samou práci ani nenakouknete :)

před 4108 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek