zjentek

Zmenšuje se formátováním úložný prostor disku/karty?

Formátování úložného média.

Odpovědi
Dochy

To záleží na tom, jak to chápeš. V zásadě ano. Každý filesystém má nějakou vlastní režii a formátováním (a teď uvažuju jen logickou úroveň) se z neformátované kapacity dostaneš na formátovanou, která bude o tu „režii“ menší. To obsahuje různé alokační tabulky sektorů/bloků, informace o formátu, adresáře, apod.

Lze uvažovat ještě o kapacitě na fyzické úrovni – na disketě nemusíš vždy použít standardní formát, ale třeba ovlivnit počet stop (třeba použít o dvě víc, to zpravidla PC mechaniky zvládali), použít jiné rozdělení sektorů, omezit synchronizační a opravné oblasti apod. Ale klasická PC mechanika už zpravidla minimálně část z těchto specifikací má napevno „zadrátovanou“ (naprogramovanou) na úrovni firmware či přímo HW a nelze to změnit…

(na některých architekturách bylo možné například místo pevného počtu sektorů použít systém s méně sektory u středu disku a více sektory na obvodu – což ale znamená že se i bude měnit časování signálů pro čtení/zápis v závislosti na poloze hlavičky – pokud budeme předpokládat konstantní otáčky disku)

Dochy

Ehm.. teď jsem kouknul na starší odkaz… Pokud Tě zajímá zda se s každým dalším formátováním o něco zmenší velikost disku – až teoreticky po několika desítkách/stech formátováních se dostaneš na nulu, pak za normálních okolností a na funkčním médiu nikoli.