Avatar uživatele
penny1995

Změní se vedlejší činnost OSVČ na hlavní činnost OSVČ pokud předchozí hlavní zaměstnanecká činnost zanikla?

Do minulého měsíce jsem byl zaměstnancem (hlavní činnost) a OSVČ (vedlejší činnost).
Na konci minulého měsíce jsem ukončil zaměstnanecký poměr, takže tento měsíc již nejsem zaměstnancem.
Otázka je zdali jsem nyní pořád OSVČ na vedlejšák nebo jsem nově OSVČ na hlavní činnost.
Je třeba dodat, že většinu měsíců z mé podnikatelské činnosti nemám žádné příjmy.
Do nového zaměstnaneckého poměru (hlavní činnost) vstoupím až za 3 měsíce.
Nevím tedy zdali se mám nahlásit jako OBZP abych se vyhnul placeni záloh na sociální zabezpečení.

Děkuji za vysvětlení.

Zajímavá 0 před 277 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud jste jako OSVČ vedený na vedlejší činnost a ukončíte své zaměstnání, ve kterém jste byli v hlavní činnosti, automaticky se váš podnikatelský status změní na hlavní činnost.

To má za následek povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, bez ohledu na to, zdali máte v daném měsíci z podnikání příjmy či ne.

Pokud nemáte v plánu svou podnikatelskou činnost dočasně ukončit, doporučuje se nahlásit se na Úřad práce jako osoba bez zdanitelných příjmů. Tím se stanete tzv. „OBZP“ a budou vám hrazeny zálohy na sociální a zdravotní pojištění ze státního rozpočtu. Toto je ale možné pouze za předpokladu, že nemáte žádné jiné zdanitelné příjmy (např. z pronájmu, dividend atd.).

Také je důležité si uvědomit, že pokud přestanete podnikat (tedy zrušíte živnostenský list) a následně zahájíte podnikání znovu, musíte zaplatit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění za dobu, kdy jste nepodnikal.

Doporučuji vám konzultovat tuto situaci s daňovým poradcem nebo se obrátit přímo na sociální a zdravotní pojišťovnu, aby jste si byl jistý, jak postupovat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Zase jeden, který nechce nic platit, ale pak se bude divit, že má malý důchod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
john0000000

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal půjčku schválenou 19. prosince 2022 a půjčku jsem obdržel 20. prosince 2022. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nás nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání