Peeeett

Jsem měsíc bez práce. Když půjdu na pracovní úřad, budu si muset za květen platit sama zdravotní pojištění?

Před měsícem sem ukončila pracovní poměr. Teď jsem květen bez prace. Když půjdu na pracovní úřad, budu si muset za ten měsíc platit sama zdravotní pojištění? A aby mi ho zaplatili za další měsíc, tedy červen, tak se tam musim zapsat do kdy? Děkuji

Odpovědi
Dochy

Už ses měla hlásit na pojišťovnu jako plátce. Nebo se hlásit na PU buď do 3, nebo 8 prac. dní od ukončení PP (nejsem si jist), aby tě na ZP nahlásili jako státního pojištěnce – pokud splňuješ podmínky (a na ZP ohlásit tuším do 8 dní). Pokud se nemýlím, tak teď upaluj na ZP, že chceš zaplatit ten květen (aby ti nezačalo naskakovat penále) a na UP k registraci. tam Ti řeknou víc (začni tím UP, oni ti info daj).

ivzez

Jestli za Vás zaměstnavatel odvedl zdravotní pojištění alespoň
za část dubna, stačilo Vám se na ÚP zaevidovat během dneška
a zdravotní pojištění byste nemusela doplácet.

Teď se musíte do 8. června se musíte přihlásit u své zdravotní pojišťovny
jako OBZP a do stejného data uhradit zdravotní pojištění za květen (1.647 Kč).

Na ÚP už spěchat nemusíte, stačí se zaregistrovat poslední pracovní
den v červnu → tedy v pátek, 29. června. Ale pozor, v pátek jsou kratší
úřední hodiny (jestli se nemýlím, asi jen do 10 hodin).

Drap

Otázka končí otazníkem. Přihlásit se musíš do června , za květen ti samozřejmě zdravotní nikdo platit nebude.

ivzez

Dochy,

někde úředníci vyžadují přihlášku jako OBZP až v okamžiku, kdy
se tato skutečnost potvrdí (tedy po uplynutí celého měsíce).

8. května přece ještě nebylo jasné, jestli se tazatelka zaeviduje na ÚP,
nastoupí do nového zaměstnání nebo jestli bude po celý měsíc OBZP.

Dochy

„Do evidence uchazečů o zaměstnání budete zařazeni ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádáte-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Takže pro ujasnění, pokud Vám skončil pracovní poměr např. k 31. 7., potom se zajděte na úřad práce zaevidovat mezi 1. 8. až 3. 8. Pokud na tyto dny vychází státní svátek nebo sobota či neděle, lhůta se o tyto dny prodlužuje. Pokud je tedy 2. 8. sobota a 3. 8. neděle, můžete se zaevidovat do úterý 5. 8. a v evidenci přitom budete vedeni úřadem práce od 1. 8.“
(Z mpsv.cz)

Pokud tedy ukončila PP v dubnu a na prac. urad se prihlasi v cervnu v kvetnu si musi sama zaplatit ZP. Pokud by to stihla do 3 prac dnu po ukonceni zamestnani, bude ofic. evidovana den nasledujici po ukonceni zamesnani. Pozdeji az ode dne kdy se skutecne zaevidovala.

ivzez

Pokud zaměstnání skončilo v dubnu a člověk ani 31. května nenastoupí do nového zaměstnání nebo se nezaeviduje na ÚP, musí se do 8 kalendářních dnů přihlásit u zdravotní pojišťovny jako OBZP a uhradit pojistné (do 8. června).

Nikdo není povinen se registrovat na ÚP, to je právo nezaměstnaných, nikoliv jejich povinnost. A protože nikdo není povinen se na ÚP registrovat, nemusí tak učinit ani do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání.

Pokud se ale někdo do tří dnů přihlásí, zaeviduje jej ÚP s datem navazujícím na ukončení zaměstnání.

Dochy

ad „není povinnost“ – ano, není povinnost se evidovat na UP, ale pokud člověk chce nějaké výhody, musí pro to něco udělat.

ivzez

Dochy, reagovala jsem na toto:
»Už ses měla hlásit na pojišťovnu jako plátce.«

Některé pobočky zdravotních pojišťoven trvají na přihlášení do 8 dnů po skončení zaměstnání, jinde to považují za zbytečné, protože dokud po ukončení zaměstnání neuplyne celý kalendářní měsíc, není jisté, že opravdu půjde o OBZP.

Dochy

aha… stejně:
"2. Nástup do zaměstnání a jeho ukončení oznamuje zdravotní pojišťovně za zaměstnance jeho zaměstnavatel spolu s dalšími údaji (změnu zdravotní pojišťovny zaměstnancem, skutečnosti rozhodné pro povinnost státu platit za zaměstnance pojistné), a to nejpozději do osmi dnů. "
(VZP.CZ)
pokud nastoupí do zaměstnání tak zas oznám že už je zaměstnanej…

Dochy

tady se omlouvám.
„4. Přechod do kategorie tzv. osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) je pojištěnec povinen oznámit své zdravotní pojišťovně do osmi dnů (osobou bez zdanitelných příjmů se pojištěnec stává, pokud po celý kalendářní měsíc není zaměstnancem, není osobou samostatně výdělečně činnou a není za něj plátcem pojistného stát).“
takže by stačilo oznámit až do 8.6. (pokud je osoba bez zd. příjmů)

A zdá se že teď už podle všeho spousta informací probublává mezi úřady automaticky. Já když jsem se před lety hlásil na UP tak mně tam snad i upozornili, že to mám oznámit i na ZP… Teď už to asi hlásí sami.