L_85

Zdaňuje se osobní příplatek (osobní ohodnocení) a prémie?

Pokud mám plat složen např. z 25.000,– hrubého + 5.000,– osobního příplatku, tak se tyto částky sečtou a z nich (dohromady) se vypočítá čistá mzda, nebo se čistá mzda vypočítá pouze ze základu a poté se k ní přičte rovných celých čistých oněch 5.000,–? Stejná otázka ohledně prémií, které jsou např. 2× za rok. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Velmi zhruba řečeno: Nejprve se spočítá hrubá mzda. To je základ, některé příplatky, osobní ohodnocení, prémie, některé náhrady. Z toho se zaplatí některá pojištění, odečte se nezdanitelné minimum a zbytek se zdaní. Výsledkem je čistá mzda.