T3NY

Jak je to s počtem členů v zastupitelstvu obce?

Zdravím, blíží se nám komunální volby a tak mě jen tak mimo věc napadlo jak je to s počtem členů v zastupitelstvu? Dočetl jsem se že u obce do 500 obyvatel (náš případ) je to 5–15 členů. Podle čeho se rozhoduje kolik bude mít členů zastupitelstvo?

Nejlepší odpověď
annas

Podle čeho? Sám jste zmínil, že vaše obec je do 500 obyvatel a má zastupitlstvo o počtu 5 až 15 členů.

Z toho vyplývá, že
" při stanovení počtu členů zastupitelstva obce se přihlédne zejména k počtu obyvatel a velikosti územního obvodu. Počet členů stanoví tak, aby zastupitelstvo obce mělo v obci, městysu, městě, městském obvodu, městské části
do 500 obyvatel 5 až 15 členů
nad 500 do 3 000 obyvatel 7 až 15 členů
nad 3 000 do 10 000 obyvatel 11 až 25 členů
nad 10 000 do 50 000 obyvatel 15 až 35 členů
nad 50 000 do 150 000 obyvatel 25 až 45 členů
nad 150 000 obyvatel 35 až 55 členů."
atd.
Více v odkazu http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-obcich/cast-1-hlava-4-dil-1

Dole na stránce jsou odkazy na znění zákonů.
Doplňuji:
Ještě jsem si uvědomila, že vás zřejmě zajímalo, kdo rozhodne o počtu členů v dané obci. Počet zastupitelů musí být vždy lichý kvůli hlasování. O tom, kolik zastupielů bude v rámci stanoveného počtu, rozhodnou sami zastupitelé podle toho, jaká je v obci činnost, co je třeba udělat , o co se budou tedy starat,, na výši finačních prostředků atd.

Další odpovědi
zzzzz

Je to podle zákona o obcích, o počtu členů rozhoduje to zastupitelstvo, Třeba toto dosavadní rozhodne, že po dalších komunálních volbách, bude mít místo 5 členů, členů 7, a po volbách se tak stane.