Zástavní právo zákonné

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, co znamená zástavní právo zákonné a kdy vzniká? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Vzhledem k tomu, že otázka je velmi obecná, bude i odpověď obecná…

ZÁSTAVNÍ PRÁVO vzniká:

  1. písemnou smlouvu,
  2. dědickou dohodu,
  3. ZE ZÁKONA
  4. rozhodnutí soudu nebo správního úřadu

ad 3. ZE ZÁKONA

a)podle občanského zákoníku:

  • zástavní právo pronajímatele k movitým věcem v případě neplacení nájmu*/ (§ 672)
  1. podle obchodního zákoníku:
  • zástavní právo ke skladovaným věcem (§ 535)
  • zástavní právo k zásilce (§ 608)
  • zástavní právo dopravce k zásilce, dokud s ní může nakládat (§ 628)
  • zástavní právo banky k předmětu uložení, dokud se u ní nachází (§ 707)
  1. podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů:
  • k zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku, dnem právní moci rozhodnutí (§ 15 odst. 3).

*) § 672 Občanského zákjoníku

(1) Na zajištění nájemného má pronajímatel nemovitosti zástavní právo k movitým věcem, které jsou na pronajaté věci a patří nájemci nebo osobám, které s ním žijí ve společné domácnosti, s výjimkou věcí vyloučených z výkonu rozhodnutí.