„zástavní právo smluvní“

Pokud chci koupit nemovitost, jejíž majitel má v KN uvedeno „zástavní právo smluvní“ co to znamená pro mně jako nového vlastníka? A pokud to znamená že nemovitost splácí a zároveň jí ručí věřiteli, jak může tuto nemovitost prodávat třetí straně, když mu vlastně nepatří? Díky za odpověď.

Odpovědi
noen

Zástavní právo smluvní,je v praxi nejčastější zajišťovací institut – zajišťuje se jím povinnost k plnění(k dalším formám zajištění patří např. ručení,dohoda o srážkách ze mzdy apod.).Zástavní věřitel má před ostatními věřiteli prioritní postavení – dochází-li ke zpeněžení zástavy,je to především on,kdo musí být z výtěžku na prvním místě uspokojen.

Jestliže dlužník nesplní svůj závazek řádně a včas-věřitel má možnost dosáhnout uspokojení z výtěžku zpeněžení zástavy. Nelze ujednat jiný způsob uspokojení,než stanoví zákon.Nejčastěji dochází ke zpeněžení ve veřejné dražbě.Jedná se o nedobrovolnou dražbu,kterou organizuje dražebník.Návrh podává dražební věřitel–musí mít vykonatelné rozhodnutí,které mu přiznává pohledávku.Možný je také soudní prodej zástavy.Účastníky řízení před soudem jsou zástavní věřitel (žalobce) a zástavní dlužník (komu patří zástava).Vlastní prodej zástavy pak probíhá dle ustanovení o výkonu rozhodnutí prodejem movitých či nemovitých věcí,přikázání zastavené peněžité pohledávky apod.

Co se týče vaší situace,tak myslím,že věřitel uvedený v KN měl být informován o záměru původního majitele,že chce nemovitost prodat.Věřitel měl původnímu majiteli sdělit přesnou částku jistiny a úroku k doplacení pohledávky,do kdy má být dluh uhrazen a na jaký účet,jakým způsobem a za jak dlouho od vyplacení věřitele bude zástavní právo z KN vymazáno,apod.

Pokud se jedná o zástavní právo banky,můžete se obrátit na ktréhokoliv hypotečního poradce této banky a ten vám sdělí obvyklý postup pro výmaz z KN a další všeobecné informace(konkrétně se o dané zástavním právu nebude bavit-ochrana os.údajů klienta+bankovní tajemství).

Zdroj: http://obcanske­.juristic.cz/544644/