Avatar uživatele
Registrovaný

"zástavní právo smluvní"

Pokud chci koupit nemovitost, jejíž majitel má v KN uvedeno "zástavní právo smluvní" co to znamená pro mně jako nového vlastníka? A pokud to znamená že nemovitost splácí a zároveň jí ručí věřiteli, jak může tuto nemovitost prodávat třetí straně, když mu vlastně nepatří? Díky za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Zástavní právo smluvní,je v praxi nejčastější zajišťovací institut – zajišťuje se jím povinnost k plnění(k dalším formám zajištění patří např. ručení,dohoda o srážkách ze mzdy apod.).Zástavní věřitel má před ostatními věřiteli prioritní postavení – dochází-li ke zpeněžení zástavy,je to především on,kdo musí být z výtěžku na prvním místě uspokojen.

Jestliže dlužník nesplní svůj závazek řádně a včas-věřitel má možnost dosáhnout uspokojení z výtěžku zpeněžení zástavy. Nelze ujednat jiný způsob uspokojení,než stanoví zákon.Nejčastěji dochází ke zpeněžení ve veřejné dražbě.Jedná se o nedobrovolnou dražbu,kterou organizuje dražebník.Návrh podává dražební věřitel–musí mít vykonatelné rozhodnutí,které mu přiznává pohledávku.Možný je také soudní prodej zástavy.Účastníky řízení před soudem jsou zástavní věřitel (žalobce) a zástavní dlužník (komu patří zástava).Vlastní prodej zástavy pak probíhá dle ustanovení o výkonu rozhodnutí prodejem movitých či nemovitých věcí,přikázání zastavené peněžité pohledávky apod.

Co se týče vaší situace,tak myslím,že věřitel uvedený v KN měl být informován o záměru původního majitele,že chce nemovitost prodat.Věřitel měl původnímu majiteli sdělit přesnou částku jistiny a úroku k doplacení pohledávky,do kdy má být dluh uhrazen a na jaký účet,jakým způsobem a za jak dlouho od vyplacení věřitele bude zástavní právo z KN vymazáno,apod.

Pokud se jedná o zástavní právo banky,můžete se obrátit na ktréhokoliv hypotečního poradce této banky a ten vám sdělí obvyklý postup pro výmaz z KN a další všeobecné informace(konkrétně se o dané zástavním právu nebude bavit-ochrana os.údajů klienta+bankovní tajemství).

Zdroj: http://obcanske.juristic.cz/54 4644/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1344
Zlatý mosoj 993
Zlatý Kepler 510
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 402
Zlatý annas 339
Zlatý marci1 302
Zlatý Hlada 302
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.