Maya-chan

Zařízení,které využívá a zpracovává energii proudící vody ?? :)

Jak se nazývá zařízení,které využívá a zpracovává energii proud.vody ??

  • Předem děkuji za odpovědi :))

Nejlepší odpověď
Drap

Na výrobu el energie z vody jsou to turbíny, vodní energie se však využívá, a hlavně využívala u vodních kol, která většinou poháněla mlýny, pily, hamty a další strojní zařízení.
Doplňuji:
mělo být : pily, hamry

Další odpovědi
Michal Kole

Vodní turbína

kaplanova – český vynález
Frencisova, peltonova,

deriázová – ta umí vodu i čerpat

venkovan

Trkač – to je nárazové čerpadlo, kdy tlak vody nad čerpadle vytlačí vodu nad pístem čerpadla

Hykam

turbína roztočí generátor, který točivou energii převede na elektrickou.