Lucka1

V září 2015 jsme zakoupili byt, který se napsal na přítele, v 07/2018 jsme uzavřeli manželství. Mám nárok na majetek?

Byt je na hypotéku, v době, kdy se kupoval, jsem měla před porodem, tak se vše napsalo na něho. Po svatbě jsme zjistili, že si nerozumíme, a od ledna 2020 spolu nežijeme. Požádala jsem o rozvod, s manželem se nemohu dohodnout. Mám nárok na majetkové vyrovnání z bytu? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Hlada

Chtělo by to více informací, takže jen obecně.
Jestli nemáte upravené SJM, tak ti náleží polovina splátek hypotéky za dobu trvání manželství. Dále máš nárok na vrácení vkladu při koupi, pokud nějaký existuje.

led

Pokiaľ nemáte nejaký písomný doklad na váš peňažný vklad pri kúpe domu pred manželstvom, prípadne svedka, ktorý by potvrdil vašu dohodu, asi nebudete mať nárok. Pokiaľ splátky na byt prebiehali aj počas manželstva, máte nárok na vrátenie polovice týchto splátok vynaložených v čase manželstva, prípadne jej protihodnotu z majetku bývalého manžela. Ale je to len hypotéza, nie som právnik.

pizlicka

Pokud před svatbou vložil částku na hypotéku jen on, byt je psaný na něj, je to jeho osobní vlastnictví, které nabil před manželstvím, tudíž nespadá do SJM. Pokud v manželství platil hypotéku pouze on, i tak máte nárok na vyplacení poloviny každé měsíční splátky ode dne, co jste se vzali-příklad-vzali li jste se v měsíci červenci, od toho měsíce, máte nárok na polovinu peněz z každé měsíční splátky od roku 2018-do ukončení manželství. Nejlépe pro Vás bude, udržet oficialní manželství, co nejdéle. Proč máte nárok na polovinu po svatbě, i kdyby hypotéku platil pouze manžel? Protože uzavřením manželství, jsou finance brány jako SPOLEČNÉ.