maja49

zaměstnání-rizikové přostřed. Kde najdu nějaké souhrny co je bráno jako rizikové prostředí a v jaké míře.

Jedná se mi hlavně o hluk, prach a „smrad“ 🙂
Doplňuji:
*masoj – a ty skupiny jsou určitě někde uvedené a tam je to rozdělené, nevíš kde bych to našla?

Nejlepší odpověď
slimaczek

Pokusím se odpovědět co nejjednodušeji. Zaměstnavatel je povinen podle zákona provést tzv. kategorizaci prací. Tu provede na podkladě vyhodnocení rizik, které působí na jednotlivé pracovní pozice. Návrh na zařazení prací do kategorií předkládá na OHES. Zjišťování rizik probíhá několika způsoby, mezi něž patří i měření různých rizikových faktorů (např. hluku, prachu apod.). Pokud zaměstnavatel neprovedl měření může mu ho nařídit OHS. Další hygienické předpisy upravují limity pro tyto faktory a dle výsledku měření, provede hygienik zařazení do rizikové kategorie pokud jsou limity překročeny (např. u hluku je hygienický limit 85 dB). Pokud se měřením zjistí, že byl překročen hygienický limit třeba u zmiňovaného hluku, můžete být ve třetí rizikové kategorii, ovšem nemusí se ještě jednat o pracoviště se ztíženými pracovními podmínkami, za které náleží příplatek. O tom, do jaké kategorie patří Vaše práce, je zaměstnavatel povinen Vás informovat. Je to dlouhé vysvětlování, nejbližší informace týkající se rizik by Vám měl podat např. Váš technik BOZP. Pokud nemá nikdo uši, nezbývá než obrátit se na příslušný OHES.

Další odpovědi
mosoj

Žádné seznamy nejsou !!! Jestli se vám něco nezdá ,dejte podnět k přešetření na OHS.
OHS se má vyjadřovat ke všem výrobnám při zahájení výroby a zařazuje je do příslušných skupin.

vranovahan

Tak ono těch rizik na pracovišti může být celá řada. Já například nevěděla, že riziková může být třeba i práce na počítači, protože je to náročné na zrak. Každopádně pokud ti to pomůže, tak před časem jsem narazila na článek, kde přesně to, co chceš mají suprově shrnuté – https://www.ar­don.cz/clanek/124/ka­tegorizace-praci-a-rizika-na-pracovisti Snad to pomůže. :)