Avatar uživatele
Zlatý

Zákeřný pravopis

Pane Quentosi jak koukám, jste dílem učitel /někdy možná "krotitel"/. Mohu se také Vás jako odborníka zeptat jestli češtináři mají, při čtení některých zdejších otázek se strašlivými hrubkami, pocit dobře odvedené práce? V čem je asi příčina. Třeba v tom, že lidé málo čtou krásnou literaturu, przní pravopis esemesky? Není snad rodný jazyk součástí národního dědictví?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zdravím, s Vašimi názory se naprosto ztotožňuji. Češtinu sice neučím (někdy si říkám "zaplaťpámbu"...), učím angličtinu, ale přesto říkám - máte naprostou pravdu. Dnešní generace ne že málo čte - ona NEČTE. Místo aby četli povinnou četbu, stáhnou si z ní výtažek z internetu a obšlehnou ho. Esemesky mají na tom též svůj díl viny (ale ne tak radikální jako v anglofonních zemích) - nutí pisatele být nezdravě stručný a zkracovat slova právě na úkor pravopisu. Pak má dnešní generace problém se delší dobu souvisle vyjádřit, ať už písemně nebo ústně. Pobídka "trochu to rozveďte" je pro ně spolehlivým strašákem. Je to smutné. Ano, i s poslední otázkou máte pravdu, jazyk je součástí národního dědictví, ale je to víceméně nechává chladnými...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Já jsem co se týče českého jazyka měla vždy prolém. Například minulí čas (dělali , měli) nechápu do dnes. Rozbor vět , diktát, vyplňování i a y, byli vždy jasná pětka. Ještě že se do češtiny řadil i sloh a literatura, ta mi vždy jedničky a dvojky dala. Myslím že čtu hodně, tím to není. Prostě nad tím tolik nepřemýšlím. V práci jsem nepsala a když píšu něco důležitého tak se zeptam třeba sestry.
Můj přítel je na tom podobně , jednou mi napsal : myluji tě. Pro mě je ale důležité , že to napsal a né jak to napsal. Už jsme se schodli , že od naší dcery žádné učební úspěchy neočekáváme( když, ale bude chytrá budeme rádi)


Avatar uživatele
Zlatý

Sms a pravopis je úplně něco jiného, jelikož u sms zpráv je vlastně nutnost nacpat co nejvíce textu do zprávy a proto nutí lidi vše zkracovat. Pak není divu, že třeba i zde na odpovědích vidíme slova jako sry, pls apod. přitom zde je použít nemusí.
Ano, máte pravdu v tom, že čeština je v poslední době velmi zanedbaná. Určitý vliv na to má i škola-viz. stažení nějaké četby z netu a poté její prezentaci ve škole.
Já mám také problém s některými slovy, ale alespoň trošku se snažím. Ale např. mladý, jarní tak nějak používám (viz. ivetax)horší to je s rody nebo mě, mně apod. To raději zvolím jiné slovo, aby to nebylo zase tak úplně hrůzostrašné.
Ale je pravda, že někteří dokážou překvapit i banálním slovem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Svojí odpovědí potvrzujete můj názor, že mladí lidé velmi často volí kvůli svému pohodlíčku špatnou cestu. Před svým odchodem do předčasné penze jsem v jedné velké bance učil mladé kolegy problematiku investičního poradenství. Častokráte jsem byl hodně znechucen, když i absolventi vysokých škol namísto svých znalostí opisovali z internetu cizí myšlenky a netvořili si na věci vlastní názor. Na neznalého budili dojem odborníka, ale pokud měli použít vlastní znalosti, byla to většinou bída a tragédie. Navíc se chovali jako by neměli svědomí a profesní čest. Bez zábran třeba staré bábě prodali telefonní bankovnictví a její argumentaci, že nemá telefon umlčeli výrokem aby si volala z telefonní budky. Mimo jiné jsem i proto, ač nerad, předčasně odešel. Díky informacím o formách studia práv v Plzni jsem konečně přestal pochybovat o správnosti svého rozhodnutí. Ale je mě z toho všeho hodně, hodně smutno.

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

nj, to máte tak. Řeknou si, proč bychom se hrabali v desítkách knih, což nmám ještě navíc nezaručí, že danou informaci najdeme, když nám to může ve vteřině vyplivnout Google... jenže pak vznmikají takové typy, jež potkáváte dnes a denně i zde na Odpovědích, kteří "co si nevygooglí, to neví". Také mně je z toho smutno, ale pokrok nezastavíme - i když je otázka, zda v tomto případě mluvit o "pokroku" ...

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 3049
Zlatý Drap 2053
Zlatý quentos 1316
Zlatý ivzez 1200
Zlatý led 697
Zlatý mosoj 683
Zlatý marci1 620
Zlatý gecco 617
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Kepler 492

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.