Zajímalo by mě jak je možné,když jsem udala býv.manžela za neplacení alimentů,že jsem se nedozvěděla že soud už rozhodl?

Zajímalo by mě, jestli mě soud nemusí informovat, jak rozhodla samosoudkyně? A jak dlouho běžně trvá vyřízení žaloby na policii, než to přejde k soudu? V únoru 2009 sem ho udala na policejní stanici v našem městě, v červenci tedy až po 5 měsících to bylo předáno na polici našeho okresu, a po dalších 5 měsících tedy v prosinci byla teprve státní zástupcem podána žaloba, do týdne samosoudkyně rozhodla. A až na můj dotaz podany v červenci 2010 mi bylo teprve posláno rozhodnutí soudu, tedy 7 měsícu po rozhodnutí. Je to běžné? Děkuji za odpověď

Odpovědi
Ewush

Tady v tom státě se není čemu divit… Já podávala trestní oznámení na PČR, přičemž mi měli do 30 dnů dát vědět, jak to dopadlo a vykašlali se na to.. Ale protože jen tak nezklopím uši, tak jsem tam šla znovu a ptala se co a jak a až díky mě opětovné aktivitě se případ začal znovu řešit, jinak by to smetli ze stolu.

verka

Taky se mi to stalo. Nemáme na to právo, je to jiná instituce. Vlastně se nás to netýká.

standa

Nevím jestli vámi zmiňováné lhůty jsou běžné, ale každopádně Policie, která činila úkony v tzv. přípravném řízení, má podle zákona ve vašem případě lhůtu 2 měsíce a protože nikdo (ani vy ani státní zástupce) nevznesl stížnost, tak jim to prošlo 🙂

Státní zástupce nemá žádnou zákonnou lhůtu pro podání obžaloby… Je nad rámec této odpovědi rozebírat případy, kdy nadřízený orgán může proti ´línému´ státnímu zástupce podat Žádost o odstranění průtahů v řízení.

Co se týká doručování rozsudku, tak zde je nutné rozlišovat tyto skutečnosti:

  1. zda-li jste jako poškozená (kromě toho, že jste oznámila spáchání trestného činu) zároveň uplatnila nárok na náhradu škody…, pokud jste to z různých důvodů neučiníla, tak vám rozsudek není zasílán

(§ 130/1 trestního řádu)

  1. pokud jste byla zastupována obhájcem, tak rozsudek je zasílán jemu, nikoli vám

(§ 130/3)

Pokud nemáte sílu a chuť vznášet stížnosti, tak ty policejní průtahy neřešte a soustřeďte se na to, aby vám exmanžel doplatil co má.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_rad/cas­t1h6.aspx