TONICK

Zachránění promrznutého ptáka

Hezký den, našel jsem na venkově pod stromem promrznutého většího ptáka. Dle všeho je to dravec – kormorán. Vím, že to je parazit, ale i tak se chci zeptat, jak si myslíte, že o něj pečovat, aby přežil? Teď je pár hodin v kotelně u topení a když jej zvednu, padá mu hlava (dýchá, srdce mu buší, mrká jen mu padá hlava – asi je slabý) na stranu. Co myslíte, mám jej nechat ještě pár hodin na topení, nebo mám zkusit chytnou z potoka nějakou menší rybku a nakrmit ho, nebo mu zkusit do zobáčku nalít trochu vody? Už je celkem suchý, ale stále mu padá hlava a semtam zamává křídly jakoby chtěl vzlétnout, ale nejde mu to. Co s ním? Díky

Nejlepší odpověď
venkovan

http://www.zvi­revnouzi.cz
Je to program Českého svazu ochrany přírody a krajiny.
Některé záchranné stanice mohou i pro živočicha dojet, ale obávám se, že v současné době nebudu na tom tak dobře a požádají o dovoz. Jsou to jen organizace závislé na dotacích, darech a nadšení lidí. A pokud vím, řada záchranných stanic svoji činnost výrazně umezuje a i ukončuje. MŽP ČR a další orgány veřejné správy výrazně omezují podporu těchto aktivit.
Mimochodem – kormorán je dosud chráněný živočich a nebo ochrana mu byla v nedávné době zrušena. Není to parazit, ale pták, který loví ryby, ale při lovu jich víc zraní než uloví.

Další odpovědi
anonym

Bez ohledu na to, jakého živočicha jste domů přinesl, pravděpodobně jste se dopustil trestného činu. Je zákonem zakázáno manipulovat s volně žijícími zvířaty. Zní to drsně, ale je to tak. Spojte se podle místa bydliště s nejbližší záchrannou stanicí. pokud se jedná o komorána velkého, nejedná se ani o dravce ani o parazita, ale o chráněného ptáka.

Alesh

A co to nechat na odborníky? Určitě budeš mít v okolí nějakou tu stanici, tam by mu pomohli nejlépe. Najdeš na netu a pokud mu chceš opravdu pomoct, tak ho tam odvez, než bude třeba pozdě.
Jinak to není žádný parazit, to možná tvrdí od přírody odtržení jedinci.

terry

Myslím, že na topení je na něj moc velké teplo.
Voda by asi byla dobrá, ale hlavně a co nejdřív bych zavolala na nějakou záchr.stanici, která je nejblíž místa tvého bydliště.

beer

Podle těch příznaků se jedná o ptáka nemocného, kormoráni jsou navíc značně otužilí.
Zkus mu předložit stravu a vodu, pak kontaktuj záchrannou stanici.
Doplňuji:
Pták může být rovněž poraněný, třeba brokem. Někde je povolený ostřel.