Rokio

Za jakých podmínek může být u nás v České republice vyhlášeno stanné právo?

Řekl bych, že může být vyhlášeno ve válečném stavu. Jsou nějaké jiné situace, kdy může Česko vyhlásit stanné právo?

Nejlepší odpověď
klumprt

Mám za to, že v našem právním řádu stanné právo v současné době není vůbec zakotveno. Jsou nějaké krizové stavy nebezpečí nebo nouze, kdy např. majitel traktoru je povinen ho poskytnout k záchranným pracem, ale stanné právo ve smyslu toho, že by byl třeba vyhlášen zákaz vycházení a probíhaly nějaké zrychlené soudní procesy, to nemáme.

Další odpovědi
Drap

Ano, může. Třeba při nějakých ničivých katastrofách. O vyhlášení rozhoduje vláda. Stanné právo neni zakotveno snad v žádném státě v době klidu a míru. Přesto však ho za jistých situací je možno vyhlásit a jeho podmínky bývají vždy stanoveny při vyhlášení, někdy i postupně upravovány.