Karelcz

Za jakých podmínek musí zaměstnanec změnit pozici ve firmě?

Musí to být napsáno ve smlouvě? Případně jak?

Příklad: Práce v obchodních řetězcích kde často lidi pracují na kase a pak ještě doplňují zboží. Tedy musí mít napsáno ve smlouvě oba případy?
Kdyby měli napsáno pouze práce na kase a někdo je nutil k doplnění zboží mohou odmítnout? Případně vyhazov by pak měl být s odstupným?

Dík.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Zaměstnavatel může zaměstnance po dobu nezbytně nutnou převést na jinou práci, nesmí mu však snížit plat proto, že by ho převedl na méně placenou práci.

Další odpovědi
Drap

Pokud zaměstnanec nechce, tak žádná podmínka neni. Může klidně odejít na UP

led

Zaměstnavatel může zaměstnance po dobu nezbytně nutnou převést na jinou práci, nesmí mu však snížit plat proto, že by ho převedl na méně placenou práci. (zzzzz)
V prípade odmietnutia pridelenej práce (aj menej kvalifikovanej, menej platene) „po dobu nezbytně nutnou“, ak sa nemýlim (je to možné) na dobu maximálne 3 mesiace (za neznížený plat) má zamestnavateľ právo zrušiť zamestnancovi pracovnú zmluvu bez nároku na odstupné, teda vyhadzov..
Ale overte si to.

led

Dodatok, ani pri kratkodobej zmene pracovnej pozície nesmie zamestnávateľ porušiť ustanovenia Zákoníku práce,či pridelenou prácou znevážiť ľudskú i pracovnú dôstojnosť pracovníka, (ale myslím, že ani čistenie WC od vlastných zvratkov nie je znevažujúca činnosť zamestnanca – páchateľa, nech by bol v akokoľvek vysokej pozícii)