Avatar uživatele
Zhrb

Co znamenají věty „To není v mé kompetenci“ a „Není to v mé kompetenci“?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na jednotlivé významy vět, já je užívám v kontextu například, že mi nějaký člověk řekne: „Kde je Milda?“ A já řeknu nevím, to není v mé kompetenci, kde je.

Děkuji za odpověď.

Zajímavá 0 před 1168 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nejdříve význam slova kompetence.

  1. pravomoc
  2. oprávnění

https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/kom­petence
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kompetence

To není v mé kompetenci.
Možná jste slyšel v TV, když se moderátor někoho ptá na určitou skutečnost, že dotyčný odpoví: „To není v mé kompetenci“ nebo „není to v mé kompetenci“ – je to totéž, jen změněný slovosled,.

To znamená, že odpovídající nemá oprávnění či pravomoc (není zmocněn) se k problému vyjádřovat.

"Kde je Milda?

2. A já řeknu nevím, to není v mé kompetenci, kde je"
Formulace je chybná.

  1. Nejjednodušší je říct: „Nevím, Netuším.“ Nebo „Šel na oběd, k lékaři atd“.
  2. Když už použijete cizí slova, tak nějak takto: „Bohužel, není v mé kompetenci vám sdělovat, kde je“

Vy přece víte, kde Milda je, ale nemáte oprávnění to sdělit. Není lepší říct kamarádovi „Vím, ale nemohu ti to říct.“

Pokud řeknete, že to není ve vaší kompetenci, nejste oprávněný nebo zmocněný sdělit někomu, kde jde. I když to nepovažuji za vhodné reagovat takto na otázku, když jde o křestní jméno. To se používá víc u mluvčích organizací atd., nikoliv u kamarádů>

Třeba jste u PC, ale nemáte oprávnění, kompetenci k tomu, abyste smazal nějakou složku, protože nejde o váš počítat.

Takže se domnívám, že je třeba zvažovat, kdy použijete slovo kompetence v běžném rozhovoru.

Písemně se to špatně vysvětluje.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
paul1

To není v mé působnosti . Také ale se používá někdy v případě, kdy dotyčný nechce na otázku odpovědět.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Schluker

A otazka je kde? Z tohohle to fakticky nevyhadame..

před 1168 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek