Avatar uživatele
Registrovaný

Vyúčtování tepla v obecním bytě

bydlíme v obecním domě - 2 bytové jednotky+obecní úřad, tělocvična, zasedací místnost,archiv.Všechny místnosti včetně bytů jsou opatřeny dig.měřiči tepla.Při vyúčtování tepla za uplynulý rok odborná firma vypočítala spotřebu dle měřičů a vyčíslila každému bytu přeplatky. Obec si od přeplatků odečetla odměnu za topiče a to tak, že ji rozdělila na tři rovné díly bez ohledu na metry m2.Je tento postup správný?
Domnívám se,že rozúčtování by mělo být přiměřené k ploše užívání nebo v procentech k spotřebovanému teplu.Každý byt tvoří 1/4 domu a 1/2 obec.Také nám byla připočtena odměna topiče za rok 2008 / 10-12 měsíc / protože mu prý dali odměnu až v lednu 2009.
Topič nemá pracovní smlouvu, ale odměnu za topení dostává jako odměnu ke své pracovní smlouvě/ dělník pro čištění obce/.Je také tento postup správný?Myslím, že by měl mít samostatnou smlouvu na topení,když ji obec rozúčtovává.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

POSTUP SPRÁVNÝ NENÍ !

A pochybuji, že tento zmiňovaný postup (rozúčtování nákladů na topiče) máte uveden v nájemní smlouvě.

Odměna na topiče, jakož i případné jakékoli jiné náklady, které vynakládá majitel (obec) na správu (provoz) domu, musí být zahrnuty do jedné částky "nájemného"... a NEBO musí být v nájemní smlouvě dohodnuto, že majitel bude některé přesně vymezené náklady (související s provozem domu, resp. s užíváním bytu) přesně stanoveným způsobem přeúčtovávat. A klidně lze dohodnout (ale předem!) i v otázce zmiňovaný způsob přepočtu nákladů na odměny topiče..., je to věc dohody.

DOPORUČUJI:
a) nedráždit hada :-) a požadované peníze zaplatit
b) vyvolat jednání a DOHODNOUT se, za jakých ´spravedlivých´ podmínek by takovéto náklady (které budou přesně známy) měly být přeúčtovávány do budoucna...

Co se týká druhé části otázky (prac.smlouva topiče), tak to neřešte, to není váš problém :-)
Btw. klidně se může zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout (i ústně), že v pracovní smlouvě uvedený rozsah práce je rozšířen o povinnosti topiče včetně dohody o vyplácení mzdy za tuto práci zmiňovanou formou ´odměny´.

Úplně jiné téma je, zda topič má příslušnou kvalifikaci a potřebné periodické zkoušky pro obsluhu vytápěcího systému..., ale opět tvrdím, že to není váš problém, max. se můžete ptát a případně doporučovat :-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.