danda1234

Výpočet tržby, dyška, inventura v Hospodě

Zdravím, vzal jsem si do pronájmu hospodu a mám problém, podnikám 4 roky a celkem vše chápu, ale v té hostinské činnosti plavu. Pokud se zde najde někdo kdo mě poradí budu rád. Jedná se o to, že jediné co vím, tak to je to, že nakupuji zboží doklady si dávám zvlášť potom si umím zpočítat kolik je tržba za večer a dělám inventury, ale teď co s tím, jak se dopočítám k čistému zisku s tržby ? a kolik jsou dyška ? jednoduše kolik si mám nechat pro sebe kolik mám dát zpět do zboží aby v tom byl pořádek a nechybělo mě na zboží ? Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi
arygnoc

pokiaľ všetky predané komodity poctivo účtujete cez pokladňu, rozdiel medzi finančnou hotovosťou a stavom pokladne je dýško. preto je napr. dobré pokladňu používať (sú na vcelku lacné programy pre celkom lacné pc) – pre vlastnú kontrolu (či to ukladá zákon, to veru neviem, som momentálne v tomto trocha mimo).

zisk sa počíta troška zložitejšie (to by chcelo účtovníka):

  • príjmy (tržba) – nákup – mzdy – odvody – energie – nájmy – iné položky (napr. pohonné hmoty, čistiace potreby, údržba a pod.)

a hotovo.

koľko dávať do tovaru?
toľko, aby ste mal stále dosť tovaru – stanovte si podľa obrátkovosti (za 4 roky by ste mal vedieť, čo sa točí rýchlo a v čom sú mŕtve peniaze) nejaké stavy zásob a tie dodržiavajte.
nezabudnite aj na finančnú rezervu pre nárazové akcie, aby ste mal za čo kúpiť tovar.
a vôbec, rezervu je dobré mať vždy.

Drap

Nemůžeš se přesně dopočítat. Nechodí stejní hosté, i dýška se mění. A není ani důvod, proč by jsi to potřeboval vědět. Pokud uděláš přesně celkovou inventuru, tak se to lehce dozvíš. Orientačně kdysi vycházelo, že dýška bývala 8 – 10% z tržby

mosoj

Taky tak se dá podnikat. Najmi si účetního.

Dochy

Trcohu nechápu otázku „Kolik si mám nechat pro sebe a kolik dát do zboží“. Snad jsem si naplánoval nějaké podnikání. Zboží koupím tolik, kolik jsem schopen prodat (±). Co zbyde po nutných nákupech, splátkách, výplatách, apod. je můj zisk.
Ale nepovedu podnikání tak, že tržba je X, na nové porsche potřebuju Y a za to co zbyde nakoupím další zboží… Tenhle způsob nemá zrovna dlouhodobou perspektivu.

pusinka50

Nechápu, o co ti jde. Jestli neumíš spočítat v účetnictví stranu „Má dáti“ a „Dal“ a udělat podle toho rozvahu, tak si najmi účetní. Nechápu, jak můžeš podnikat 4 roky a tohle nevědět a nemít ani účetní??