Rolotr

Vydržení pozemku po 53. letech užívání

Dobrý den, rodiče v roce 1969 získali v rámci bytového družstva byt a pozemek cca 40 m2 rumiště, které si družstevníci předělali na zahrádky. Nyní, po 53. letech přišel dopis z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových s tím, že pozemek (který je dostupný pouze přes pozemky družstva) , že cca 90 m2 (3. malé zahrádky) jsou majetkem státu a vyžaduje nájem za posledních 5. let s tím, a nadále vytýčí další nájemné.
Rodiče pozemek zvelebili, užívají ho vyloženě pro svou potřebu (zelenina) a vždy ho užívali jako přidělený před 53. v dobré víře, že je jejich tak, jak tehdy byly pozemky přiděleny všem družstevníkům, kteří měli zájem. Ten nepřerušeně užívají od roku 1969. Dle mého mínění je pozemek po takovéto době, užíván v dobré víře (povinnost ověřovat zápis pozemku není dle OZ povinná v některých případech i nyní) po době 53. let.
Mimořádné vydržení (zvl. u pozemků, který tvoří 5 % celkové plochy, je přístupný výhradně po majetku družstva) lze uplatňovat po 20. letech užívání “pro bono”.
Mohu požádat o názor a jak máme postupovat (rodiče jsou bezmála 80. letí a zahrádka je jejich srdeční záležitost)
Moc děkuji.

Ke stavu v roce 1969 existuji plány, podle kterých jim byla družstvem zahrádka přidělena

Odpovědi
Pepa25

Pokud máte v ruce pouze plán z r. 1969, tak to není zrovna moc. Píšete, že pozemek souvisel s družstevním bytem – jsou rodiče pořád družstevníky? Pokud ne, řešil se při převodu bytu do osobního vlastnictví i daný pozemek zahrádky? Pokud ne, proč? Nebo družstvo zjistilo, že pozemek není jeho a „zapomnělo“ vám to říct?
Doporučuju se obrátit na advokáta, ale moc šancí vám nedávám. Pokud je to pro vás srdcová záležitost, tak si můžete pozemek od ÚZVM odkoupit, určitě vám ho rád prodá.