oucanner

Vstoupili jsme na soukromý pozemek bez plotu, co nám hrozí?

Dobrý den, včera jsme se jeli s kamarády projet a zaujala nás budova, která vypadala opuštěně, bylo to celé zarostlé, ze zadní strany nebyl žádný plot a byly tam staré auta (vraky), tak jsme se tam šli podívat. Byli jsme 4 – 1 kamarád s kamarádkou zůstali v autě vedle budovy, šli jsme tam jen 2, o staré vozidla se totiž zajímáme. Podívali jsme se na auta, šel jsem pak vedle do obchodu pro jídlo, kamarád tam zůstal a když jsem se vrátil byly na místě policisté. Majitel měl na pozemku pohybové čidla a obvinil nás z rozbití zadního skla jednoho vraku a taky z toho že jsme vytáhli nějakou starou pneumatiku. Pokaždé říkal že to udělal někdo jiný, jednou to svedl na kamaráda který tam vůbec nebyl, pak zase na mě a neustále to měnil. Potom mě obvinil že jsem si jeho staré pneu dal na své auto, což je úplný nesmysl. (nemám pojizdný pneuservis) Policisté mi prohledali asi 3× auto, nic jsem tam neměl, pak tam poslali techniky na otisky prstu, ti řekli že tam nic není. Vzali si od nás kontakt a poslali nás domů. Měl bych dotaz jak to bude dále probíhat, co nám za to hrozí?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Záleží, co jste tam provedli resp. co se prokáže. Samotný vstup na pozemek je přestupek, trestný čin by byl vstup do domu (porušování domovní svobody). Pokud došlo k poškození něčeho, tak závisí na vzniklé škodě, jestli to je přestupek nebo trestný čin (poškození cizí věci).

Další odpovědi
Kryšpín

Porušování domovní svobody pachatel může být odsouzen až na dvě léta, překoná-li na př. plot, dveře, ohradu až na tři léta. Toto se vztahuje na všechny uzavřené neb ohrazené prostory, sklep, půda, garáž, zahrada a pod.
Byl pozemek ohrazen, plotem, páskou, cedulí patníky, záleží rovněž za jakým účelem tam osoba vstoupí, může hledat pomoc, informaci, leží tam zraněný člověk nebo zvíře a jak se v prostoru chová.
No dle odhadu je to porušení domovní svobody a záleží co ukázala kamera, jak to vyhodnotí policie a hlavně zda je majitel tolerantní člověk, anebo Hogo-fogo.