mosoj

Vrátíme se od plýtvání k praktikám našich babiček -topení v jedné místnosti ?

Nedávno jsem zde psal že meziroční zdražení plynu udělalo cca 33 %. Dnes přišla informace že dodávky tepla budou zdraženy o 100 % !!
Pěkné dárečky po vánocích ! Kdo si myslel že se ho zdražení plynu netýká ?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Já to tak v podstatě dělám. Mám etážové el.topení, ale vyregulovala jsem si to tak, že v zimě mám byt 2+1, v nejhorším případě 1+1 a po zbytek roku 4+1. Jsem sama s kocourem, tak nám to takhle vyhovuje. Na vytápění jedné místnosti pro čtyřčlennou rodinu si ale z dětství moc dobře pamatuji.

Další odpovědi
beer

V panelácích asi těžko.. Pokud necháš běžet jen jediný radiátor, bude ti zima.
Vyzkoušeno a finanční efekt téměř žádný, i když zateplení je, automatické ventily ap. ))
Jinak zdražení čehokoliv se ve finále nějak týká všech.

anonym

No, tak to jsou pěkné jobovky, co? Ještě dojdeme k závěru, že topit pevnými palivy a v jedné místnosti není zrovna hloupé. Zvykalo by se na to těžko, ale kam to zdražování povede, to je těžké předvídat.

casey

Ja v panelaku bydlim, topime pouze jednim radiatorem v detskem pokoji (v obyvaku staci pustena televize a pc) a zadna vetsi uspora to neni. Spotreba domu se stejne rozpocita na metry. Za topeni v 50m2 zaplatim skoro tolik, jako kolega v rodinnem dome.

dudu

Nedávno mě zaujal článek,kde je opisováno
zařízení, které velmi efektivně funguje jako kotel a malá elektrárna poháněná motorem na plyn nebo turbínou. Elektřina je využívána výrobcem tepla a přebytky dodávány do sítě, přičemž její výroba je mnohem levnější. Amíci údajně již prototyp vhodný i do rodinných domů. Samozřejmě, že každá novinka je nákladná, ale snad to čas vyléčí.

Johny_r

My to tak děláme. Máme 2+kk v novostavbě. Zatím po celou zimu netopíme prakticky vůbec (všechny radiátory zavřené). Nejvýš tak v těch největších mrazech, co teď byly, zapnem jeden radiátor v obýváku na půl hodiny a to stačí na celý večer. V ložnici netopíme vůbec a pouze větráme (v noci máme na spaní příjemných 13 stupňů).
Na přívodu do bytu máme kalorimetr (měří teplotu na vstupu a výstupu a průtok), takže zaplatíme skutečně jen to, co protopíme. Už se těším na účet.
Jinak předesílám, že nejsme nějací mrazumilci. V obýváku máme příjemných 20–21 stupňů.

MadAnnie

Otázka na zamyšlenou… Je lepší plýtvat nebo šetřit?
Všechno se neustále zdražuje, ale proč? Myslím, že je to tím, že lidé ŠETŘÍ.
Logicky vzato, pokud bude člověk spotřebovávat více, bude platit méně.
A teď to vysvětlím.
Dejme si za příklad nějakou společnost zabezpečující „teplo“ domova. Jeden rok si topíte, tak aby Vám bylo dobře (jak jinak), ale řeknete si, že by bylo vhodné ušetřit (spolu s Váma si to řekne většina republiky). Jak na to zareaguje poskytovatel? No přece zvýší cenu, jelikož má určité fixní náklady (mzdy, údržba, opravy…), které ze snížené poptávky neuspokojí. Za méně spotřeby nakonec zaplatíte více.
Pokud by šlo o komoditu, která je na trhu běžná, společnost by byla nucena cenu snižovat, ale v případě kdy u nás není velká konkurence poskytovatelů energií, plynu apod. si můžou s cenou dělat co chtějí.
Ale pokud budeme šetřit budeme platit čím dál více…

Aspoň tedy můj názor. Věřím, že nemusíte souhlasit, ale logicky…

venkovan

Já mám objednané ovce. V létě usuším trochu sena a v zimě vyhodím PC na mráz a ovečky půjdou do obýváku a budou mne hřát.
A plynaři ať si trhnou.
Jo budu jímat metan a ten jim ještě prodám

Midoc

Novinka na vytápění, která vyrábí el. energii v rodinném domku, větším bytě se jmenuje pravděpodobně mikrokogenerační jednotka.
Jsou i větší k vytápění budov, nazývají se kogenerační jednotky. Vyrábí se i Čechách.
https://www.te­dom.com/cs/

anonym

Máme na radiátorech měřiče od techem, ty vypařovací trubičky. Když přes zimu netopím, neušetřím, protože v létě se stejná část odpaří..... Musela by být zima i v létě.