.,.,.,.--§§,

Vrabci čimčarovali,až uši zaléhaly a snažili se ulovit nějaké sousto. X Vrabci čimčarovali,až uši zaléhaly,a snažili…

Vrabci čimčarovali, až uši zaléhaly a snažili se ulovit nějaké sousto. X Vrabci čimčarovali, až uši zaléhaly, a snažili se ulovit nějaké sousto.
Které věta je správně? Já myslím že ta první, ale nejsem si jistá

Nejlepší odpověď
annas

Vrabci čimčarovali, až uši zaléhali, a snažili se ulovit nějaké sousto
.

1. VH, 2. VV, 3. VH. Věta vedlejší je vložená mezi věty hlavní, takže musí být odělená čárkou.

Vrabci čimčarovali a snažili se ulovit nějaké sousto – souvětí, mezi obě VH je vložená VV.
.
Platí tedy 2. varianta.
Doplňuji:
Překlep – je jasné, že ty uši zaléhaly.

Jinak diskuze.

Další odpovědi
Hamon

První souvětí znamená, že si potravu hledaly ty uši (snaha ulovit sousto není oddělena čárkou a tak patří k předchozí větě v souvětí).

Druhé souvětí znamená, že si potravu hledali vrabci. Zaléhání uší je vedlejší, nepodstatná informace, proto je z obou stran věta oddělena čárkou.

mosoj

Já nevím, ale před 50 lety se čárka před a nedělala.
Doplňuji:
Hm tak je to takto. Já ji před a nepíši, ale já nechodím do školy .

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=153

honza19hk

Před a se čárka nepíše.

gagaga

ja boduji nicky
( to je vzkaz pro hamona ) :p

  • iv-

Hamon

Ano, vím, i když je odpověď špatná, jako v tomto případě. Nechápu, co to má za význam, ale asi k tomu nějaký důvod máte.

gagaga

samozrejme ze k tomu mam duvod :p
boduji ty, ktere tady mam rada :)
a palecek jsem Vam taky dala, aby Vam to nebylo lito ..uvidime casem ..
( hamon, ja uz tu drive byla nekolik let pod jinym nickem ..pod :

  • iv-

a proste mam nekoho rada vic , nekoho min a u nekoho vubec ne :))

  • iv-

Hamon

Děkuju, ale mně palec dávat nemusíte, ty čtyři důležité mám a další nepotřebuju :)