Avatar uživatele

Vnímáte rozdíl mezi slovy gramatika-pravopis a vteřina-sekunda a nebo je používáte jako schodné výrazy ?

A znáte popřípadě i další dvojici (nebo i více) slov, které mají zcela odlišný význam, ale používají se jako stejný ? Jde hlavně o běžnou mluvu i když výraz vteřina se používá i v knihách jako jednotka času, což je chybné. Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Tak sama se snažím používat výrazy správně - tedy pokud je znám. I když i mně se více líbí slovo vteřina. Pokud bych chtěla někoho upozornit (což ovšem nikdy nedělám a nejenom proto, že s tím mám sama problémy) na špatné y/i, mě/mně/mne a jiné, tak použiji výraz pravopis. Gramatiku snad nepoužiji - jedině, že bych potkala cizince, který by mi řekl "jaká dnes máme hezká den." A opět bych nahlas pomlčela. Kdybych se učila nějaký cizí jazyk, tak bych také měla s gramatikou problémy.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Co je správné - vteřina nebo sekunda? Vzpomínáte si, že se v TV vysílaly Branky, body, vteřiny, pak změna na sekundy? Ptala jsem se, sice dávno již tomu.

Gramatika je širší pojem než pravopis = ortografie. Nezaměňuji.

Podobné je to s vahou a hmotností - užívám váha. Stejně jako krásně znějící české slovo vteřina. I když rozdíly znám.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

určitě je toho spousta, škoda že si nevzpomenu...

ale když už si načala ty sekundy, tak se mně vybavila jedna z hodin fyziky,, učitelka zrovna byla nějaká nemocná (herpes neboco) a místo ní ji zastoupil supl, my vešli do třídy, zazvonilo, učitel rozevřel tabuli a přes celou jednu její půlku byl nakreslenej obrovskej nos a na něm hranaté sluníčko (rozuměj, kosočtverec s čárkou uvnitř) a na druhý její půlce byly sluníčka dvě, a ty byly dokonce pod sprchou a vzájemně se myly houbami :))

nato učitel ohlásil, že kdo mu poví kterou fyzikální jednotku představuje první obrázek a které jednotky druhý, ten dostane jedničku.....nikdo neuhodl.....to první byla nanosekunda a to druhý milisekundy... ..to byl úvod do hodiny, ve které nás měl naučit převody jednotek...

mimochodem, Lenka Filipová a její definice okamžiku taky stojí zato, aspoň mě vždycky pobaví > https://www.youtube.com/…


Avatar uživatele
Zlatý

coby lingvista rozdíl mezi gramatikou a pravopisem rozhodně vnímám a tyto dva pojmy bych nezaměnil. Naopak mě bije do očí, resp. uší, když je lidi zaměňují. Pravopis je pouze o správném psaní, kdežto gramatika i o skladbě věty a dalších věcech.
Rozdíl mezi vteřinou a sekundou si sice pamatuju ještě ze školy (dnes se prý užívá vteřina už jen jako jednotka velikosti úhlu), nicméně dávám stále přednost vteřině i pro označení časové jednotky, i když je to dnes vnímáno jako ne zcela správné.


Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

Takových slov je hromada. Pár, na který si zrovna vzpomenu:
kontrola - řízení
UFO - mimozemská loď
pěstovat - chovat (vzpomínám si na takovou dětskou písničku: Chlapci a děvčata, pěstujte koťata ...)
kompaktní - malé (slovní spojení „kompakt s výměnným objektivem“ nabývá nové dimenze, když člověk ví, co to je „kompaktní fotoaparát“)


Avatar uživatele

No ono i branky body vteřiny jsou špatně, jelikož se tam mluví o čase a ne o úhlech.


Avatar uživatele

třeba jednotka MPa vs. atm vs. bar, je nutno přepočítat koeficintem. Dost starších lidí jede v atm, barech. Způsobil to přechod na soustavu SI (u jednotek).


Avatar uživatele
Pokročilý

Mě to přijde stejné


Avatar uživatele
Pokročilý

Pod pojmem -pravopis- si spíše představím "správně psát", tedy psaní. U -gramatiky- se mi vybaví různá pravidla a tak. U té vteřiny a sekundy je to sporné. Oboje je správně, proto to moc neřeším.


Avatar uživatele
Pokročilý

Vnímám rozdíl mezi slovem "shoda" a "schody".

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

bolak: Tady ses měl zapojit do výuky převodu jednotek :) http://www.odpovedi.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2622
Zlatý Drap 1781
Zlatý quentos 1273
Zlatý ivzez 792
Zlatý mosoj 663
Zlatý gecco 618
Zlatý led 590
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 547
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.