Avatar uživatele
hapiky

Víte, o kterých nf. zesilovačích se říkalo/říká, že mají kovový zvuk?

Dnes jsou nepřiměřeně drahé.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1482 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Elektronky… Lampičky… krááásný… vysoká dynamika bez zkreslení, podle kvality lamp mohou mít malililinkato zvonivější zvuk, nebo spíš… charakter… právě takový… skoro kovový… Ale u kvalitních lamp by to nemělo být patrné, leda pro extra cvičené ucho.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Asi o těch, které pracují s digitálním zdrojem. Analog je analog. Výsledný efekt je ovšem nejvíc ovlivňován koncovým zařízením, tedy reproduktory. Pořád je to nejslabší článek high-end řetězce.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Digitál , nedigitál. Ale elektronka a polovodič ( transistor). Přechod na polovodiče byl dávno před digitální technologií. Dobře si pamatuji, jak se hudebníci dlouho bránili polovodičům v zesilovačích a za kvalitu v NF zesilovači byla dlouho považována elektronka. Vliv na zvuk nemohu posoudit protože nemám hudební sluch.

https://www.dps-az.cz/zajimavos­ti/id:51478/e­lektronkove-zesilovace-jejich-vlastnosti-a-konstrukce

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

Kepler: S digitálním zdrojem, nebo digitálním zvukem? Ono se to elektronicky dá napodobit, ale elektronka je elektronka.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Zdroj nebo zvuk, to je jedno. Jak jsem psal: analog je analog.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Edison: Otázka mě napadla, když jsem dnes objevil v krabici spoustu elektronek(ECC83, ECL82, PCL atd), z oněch dob, kdy jsem si sám vyráběl zesilovače. Určitě to v nejbližší době ještě po desetiletech zopakuji. Na ty jednoduché si ještě stále vzpomínám(na schéma zapojení), ale knížky také ještě někde mám.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Tyjo.. proč se ptáš, když to znáš??? Hele… někde jsem zahlíd nějaký stavebnice… a třeba to prodávaj bez lampiček… Kolega v práci si zase dělal lampovej stereo korekční předzesilovač… a dost se tam matlal s vazbama… není to sranda to udělat dobře.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

No třeba proto, že mě zajímá, jestli tady narazím na nějakého(třeba bývalého) radioamatéra.
Správný požitek je, když to zvládnu celé sám. (jsem si tím jistý)Korekční předzesilovač, ten jasňačka bez schématu nedám(nejsem konstruktér vývojář).

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Jasný, chápu… No.. já bych se dnes už do stavby nepouštěl. Doma nelze jen tak na stol docílit snadno opravdu špičkové kvality… Nebo to bude trvat dlouho a dlouho s nejistým výsledkem. Jinak ono nejde o schema, toho je všude plno… Ale správně to konstrukčně vyřešit. Mít správně napájení, stínění, oddělení… bariéry… pak i mechanika má velmi významný vliv na kvalitu. Jestli máš zkušenosti s lampami, tak určitě znáš pojem „zvonící“ lampa… To zvonilo, když se na ní lehoučce cvrnklo. To byl jeden z projevů jedné typické vady lampy. Ale umělo to udělat i šasi nevhodné tuhosti – konstrukce.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Základní parametry s vhodným rozmístěním součástek si ještě pamatuji. No, nejde mi o normu hi-fi, jde mi hlavně o ten požitek něco takového složit, zapojit kytaru a opět si zařádit jak za starých časů.

před 1481 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Držím palce!! Na normy se vykašli. Udělej to prostě pořádně. 🙂

před 1481 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Jen se divím tomu, že říkáš bez zkreslení. Kdysi u elektr.zesilovačů bylo celkem normální při max. výkonu zesilovače 5% zkreslení (i u továrních)

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

To je o to, v jakých řástech charakteristik byl zesik postaven. Zrovna na lampách se dal udělat extrémě lineární a právě s velkým dyn. rozsahem. Ale taky se to dalo snadno podělat, třeba jen polohou součástek. U nějakých sériových 5% jistě problém nebyl, ale dalo se docílit mnohem zajímavějších hodnot.

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Na prvních zesilovačích vznikl takovej ten „metalovej“ zvuk… Měl tam vadnou lampu právě v předzesilovači… Pak byl těžkej problém toho docílit „řízeně“…

před 1482 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika