annas

Víte, co se také stalo v Československu před 60 lety?

Probíhal boj proti mandelince bramborové. Stát vyslal do polí sbírat „amerického brouka“ školáky i dospělé – a ti museli jít nejen před ukončením sklizně brambor, ale v další letech po celou dobu růstu brambor.

Tvůrce Ferdy Mravence Ondřej Sekora vytvořil tehdy agitku:
„Nikdo neměl sběru více, z Berušky je údernice.“

Vydávaly se letáky: Chraňte úrodu před americkým broukem. Nálež okamžitě hlaste MNV…

Nejlepší odpověď
mosoj

Hrdě se hlásím k pamětníkům kteří se boje zůčastnili. Chodil jsem v brázdě brambor v ruce skleničku s líhem a do té jsem ty sezbírané larvy a brouky hrdinně házel.

Další odpovědi
Bumbes

To co bylo před 60 lety mi trochu uniklo, ale „amerického brouka“, jsem už letos sbíral v brambořišti i já… už 2×.

anonym

Nezemřel Hácha?
Doplňuji:
Asi mě zmátlo to „také“ v otázce.Nicméně Hácha platí.

anonym

Annas, my ji rikali,teda myslim tim mandelinku-terorista v pyzamu,pekny nerad a presto zivocich.Co ja si pamatuji,chodili ji zbirat-ja ne,proste jsem nechtela.Ale ted nevim,zda k udalosti pred 60 lety jde jen o toho teroristu?Treba se udalo vice.?

Neguš

Já jen vím,že Hácha zemřel v r.1945. A před 60 lety? Začala například korejská válka(1950–1953)