tom1993

Vidí každý člověk barvy stejně ? nebo každý vidí jinačí barvy – přeházené atd.

Nejlepší odpověď
pekynka

V sítnici oka jsou dva druhy částic citlivých na světlo. Tyčinky – vnímáme jimi světlo , ale barvu vnímají jen šedomodře, čípky – jejich citlivost na světlo je menší, ale vnímavější za denního světla na barvu. Zdravé oko vnímá červenou, zelenou a modrou barvu, jsou to základní barvy a jejich prolínáním vnímáme barvy ostatní. Oko barvoslepé nerozezná červenou od zelené, to je nejčastější oční vada, je dědičná stejně jako např. barva vlasů a postihuje více muže. Barvoslepost nelze léčit, ale nepředstavuje zásadní problém.
Občas se jen neschodnete na barvě předmětu, lze ho ale nahradit jiným popisem např. zelený dům – dům s terasou uprostřed zahrady a je po problému.

Další odpovědi
dudu

Existuje jakýsi syndrom, který neumím pojmenovat a trpí jím většinou muži. Jde o to, že barvy vidí správně, ale s obtížemi rozeznávají barvu v barvě. Moje manželka např. vidí červené třesně na stromě nebo lesní jahody už zdálky, já je spatřuji až když na ně čumím zblízka. Proto také nejsem zván třeba na sběh jahod a při výpravě na houby sloužím spíše jako bodygard.

Miroslavst

Já vidím přeházeně. Ale jinak barvy poznám. Červená je červená, zelená je zelená. Jen na semaforu je červená dole a zelená nahoře. Minule si to ten policajt nechtěl nechat vysvětlit :D

anonym

lidí vidí barvy stejně jsou vyjimky ti kteří jsou barvoslepí

fira

Já myslím že je vidí většina lidí stejně.Kdo ne tak je barvoslepí ale to neznamená že barvy nevidí ale většina lidí to vidí zelené a on třeba modré.Můj názor.

anonym

Dobrý den.Dokládám k odpovédím, že jinak vidí barvy mladý človék a jinak tentýž člověk když zestárne. Je to dáno zabarvením očních čoček ve stáří (většinou do hnéda).---ZAJ-PO