Velké vyúčtování vody

Dobrý den, mám dotaz ohledně rozúčtování studené vody spotřebované za bytový dům.Máme všichni instalovány bytové vodoměry teplé i studené vody.V současném vyúčtováním jsme zjistili že většina bytových jednotek má zaúčtovánu údajnou ztrátu pravděpodobně mezi patním měřidlem a součtem bytových vodoměrů. Na dům je účtovaná spotřeba na patním měřidle 869m3 při čemž součet spotřeb bytů za zúčtovací jednotky činí jen 420,1m3. V současnosti proto majitel domu provedl doúčtování kde je stanoven výpočet stylem počet osob v bytě/počtem spotřebovaných m3 což činní po výpočtu částku 809Kč na osobu. Dochází tak k paradoxu, že například doplatek u naší 4 členné rodiny činní skoro 80% celoroční spotřeby studené vody. Takže místo částky 4729Kč máme zaplatit 7958Kč.Samotkou kontrolou v rámci bytových jednotek nebyl nikde zjištěn žádný únik ani nefunkčnost bytových vodoměrů a jelikož patní vodoměr je umístněn ve sklepě tak ani na trase od patního vodoměru ke všem bytovým jednotkám není vizuální únik což při takovéto údajné ztrátě vody by bylo vidět. V roce 2006, 2007, nebyla účtována žádná ztráta a v roce 2008 byl již účtován únik ve výši 202Kč na osobu oproti roku 2009 došlo ke 4 násobnému nárůstu ztráty až na 810,10Kč na osobu. Což činí při počtu 24 obyvatel částku 20088Kč.Celková spotřeba domu měřená patním měřidlem činila po přepočtu 47899Kč což je 50%únik vody. Dále majitel domu /město/ provedlo dne 9.11.2009 výměnu všech bytových měřidel teplé i studené užitkové vody ačkoliv jejich životnost byla jen 32měs nikdo z bytových jednotek s ním neměli ani nehlásili poruchu či poškození .Při nynější reklamaci máme možnost tyto vodoměry přezkoumat jelikož vypadá že závada mohla být i na těchto měřidlech a proto byli rychle odstraněny zde by mě zajímalo jak dlouho se musejí tyto vyměněné vodoměry uchovávat pro případnou reklamaci na konci zúčtovacího období. Potřebovali by jsme vědět jak se můžeme proti tomuto bránit, jelikož pokud již druhým rokem vlastník ví o úniku, ale nečinní žádné opatření proti jejímu zabráněni a my jsme povinni tuto ztrátu stále hradit a která stále narůstá finančně.Ještě jsem chtěla podotknou zda máme nárok na vyúčtování které dává vodárna vlastníkovy nemovitosti tak abychom měli kontrolu co vlastně platíme a mohli porovnat.Jelikož takto by šly z lidí uměle dostávat peníze za nespotřebovanou vodu. Děkuji za odpověď a rady.

Nejlepší odpověď
standa

Ve vašem příspěvku je řada dílčích otázek či názorů, na které se pokusím stručně zareagovat:

  1. nejzákladnější dokument, podle kterého musí obec postupovat je vaše nájemní smlouva
  • zde by měl být uveden jednoznačný způsob vyúčtování
  • pokud tento ´způsob vyúčtování´ nebude ve smlouvě, tak určitě bude ve smlouvě odkaz na příslušnou obecní vyhlášku, podle které se toto vyúčtování provádí
  1. máte zaúčtovanou údajnou ztrátu…
  • nejedná se o žádnou ztrátu, protože předmětem rozúčtování je spotřeba dle jediného oficiálního vodoměru, a to na ´patě´ domu
  • vámi zmiňovaná ´ztráta´ je jen jiný název pro ROZDÍL mezi spotřebou zjištěnou na ´patě´ domu a součtem spotřeb dílčích vodoměrů
  • pronajimatel má nesporný nárok na úhradu nákladů za celkovou spotřebu dle měřáku na ´patě´ domu
  1. způsob rozúčtování ´rozdílu´ spotřeb, který zvolil pronajímatel odpovídá obecně uznávaným zásadám (viz zdroj)…, lze však použít i jiný model pro rozúčtování tohoto společného ´rozdílu´, a to přepočet nikoli dle osob, ale dle podílu jednotlivých spotřeb zjištěných dílčími vodoměry
  • žádné řešení není spravedlivé, ale hledejte to nejméně nespravedlivé
  • kdybyste neměli v bytech vodoměry, tak pronajímatel celkovou spotřebu vody přepočte dle počtu osob a vy se vůbec neozvete…
  1. reklamace dílčích vodoměrů
  • tato měřidla vůbec nespadají do oficiálního režimu reklamace, jak ji známe dle občan.zákoníku, protože určitě se pronajímatel v nájemní smlouvě nezavázal, že bude spotřebu vody vaší bytové jednotky odečítat dle vašeho dílčího vodoměru
  • tyto vodoměry jsou jen přibližným vodítkem pro stanovení nejméně nespravedlivého přepočtu společné spotřeby vody

5)vlastník ví o úniku, ale nečinní žádné opatření proti jejímu zabráněni

  • jak jsem již psal výše, nejedná se o žádný „únik“, ale pouze o nepřesné měřidlo pro rozpočítání celkové spotřeby
  • pronajimatel může, ale taky vůbec nemusí, zajistit na své náklady *) instalaci takových měřidel, která nebudou ve svém spoučtu za celý dům vykazovat odchylku více jak 10–20% z celkové spotřeby
  • pokud by pronajímatel tyto náklady chtěl přeúčtovat vám, museli byste s tímto postupem souhlasit, nebo by tento jeho úmysl musel mít oporu v nájemní smlouvě
  1. máme nárok na vyúčtování které dává vodárna vlastníkovi
  • nepochybně máte nárok do těchto dokumentů nahlédnout
  • písemně o tyto informace požádejte
  • jsem však na 100% přesvědčen, že pronajímatel, kterým je obec, přeúčtovává pouze takovou spotřebu vody, která mu byla naúčtovaná dodavatelem…, v opačném případě by se vystavoval riziku neoprávněného majetkového prospěchu.

Zdroj: http://www.iz­real.cz/dokumen­ty/pravidla_zpu­sobu_rozuctova­ni_vodneho_a_stoc­neho.pdf