zjentek

Věděli jste, že boršč není ruský, ale jde o ukrajinský pokrm? 🤦‍♂️

https://pozitivni-zpravy.cz/ukra­jinsky-borsc-je-nove-ohrozenym-narodnim-dedictvim/?ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nejlepší odpověď
Disraeli

Prašť jako uhoď. Boršč pochází z doby, kdy Ukrajina neexistovala a bylo jen Rusko (popřípadě jiné státy v tom okolí – ale většina ruská). Tehdy byla „ukrajina“ označení jen pro region/kraj označující ruské pohraničí.
V tomto smyslu to může být podobné jako když řekneme, že je něco ostravské, hanácké, moravské (má to tam původ a podobně) – pochází to z toho kraje, ale pořád platí, že je to české, z českého státu.

Když něco vznikne dnes nebo to vzniklo třeba ve 20. století na Ukrajině, tak je to ukrajinské, ale když se bavíme třeba o 17., 18. století a zvniklo to na území, kde se DNES nechází Ukrajina, tak je to zkráka původně ruské. Boršč: 14 až 16. století, to se ještě moc nepoužíval ani ten neoficiální název „Ukrajina“. Bylo to prostě Rusko (částečně Polsko atd… záleží kdy a kde přesně). Zpravidla je to ale Rusko. Nemůžeme se bavit o státě, ale ANI o LIDU ukrajinském v tak dávné minulosti. To žádní Ukrajinci prostě TENKRÁT nebyli.

Další odpovědi
Kazatel

To bude nějaká blbost, že by Rusům ukradli po plynu již i boršč? Pardon, obráceně.

Toto je typická ukázka jak Rusko opět naštvat. Tehdy kdy vznikla Kyjevská Rus, patrně vznikl i boršč. Tedy stejné místo, stejný čas, předky mají všichni stejné, to jen vykutálenému západu se to podařilo dohnat tam, kde je to dnes.

paul1

Ukrajinský boršč zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. „Kultura vaření ukrajinského boršče“ byla na seznam UNESCO přidána z iniciativy ministerstva kultury, odbornice Maryny Sobotyuk a hvězdného šéfkuchaře Jevhena Klopotenka.

Filip84

Boršč není ani ruský, ani ukrajinský, ale jídlo Israelitů, které Rusové, Ukrajinci, či Poláci do své kuchyně od nich převzali a upravili (neplést s jídlem barszcz czerwony, nemá s borščem společného nic, krom přítomnosti řepy). Svíčková je hovězí pečeně na divoko, tj. jídlo původem francouzské, k nám se dostalo z prostředí německého (Sauerbraten). Šunkofleky jsou jídlo římské, Gulyás je původu turkického, a náš, v podstatě rakouský, guláš, nemá s gulyásem vůbec nic společného, je blízký pörköltu. A tak by šlo pokračovat.

A? To je nějak podstatné?

led

Kdežeby, to sa mýlite rovnako, ako sa mýlia aj tí pseudonovinári, ktorí nepoznajú dejiny vlastného národa.
Boršč je „objav Slovanov“ v časoch, keď sa predkovia Praotce Čecha a Lecha vybrali na dlhú cestu na Západ. Takže žiadny ruský, alebo ukrajinský „patent“. Vďačíme za to „Prabábě Čecha a Lecha“.
To, že borščzachutil aj tým, čo ostali v „doma“ a z nedostatku iných možností sa ním dokonca v núdzi aj živili a jeho účinky využívali aj pri bojoch proti prenikajúcim ázijskym nájazdníkom, tiežturistom a imigrantom, čím oslabovali ich silu, rozšírilo aj slávu malého kmeňa predchodcov Rusov a ich „ruského“ boršču vo vtedajšom svete.
Veď prečo myslíte, že napríklad Vikingovia, Tatári, Francúzi, Nemci a dnes i Ukrajinci a Američania sa snažili a snažia uchytiť práve v oblasti našich predkov, miesta, kde vznikol „prvý boršč…“ chceli a chcú získať jeho tajomstvo.
Takže, ak ste dočítali až sem, určite pochopíte že prvenstvo objavu „boršču“ patrí našim predkom. Bola som pritom, ako „Prabába“ urobila svoj prvý boršč.

da ny

Ono je to téměř prašť, jak bouchni. ;D Z Ukrajiny z dob Kyjevské Rusi.
„Hlavní rozdíl“ spočívá v přípravě vývaru a užívaného masa.
Hovězí kosti a vepřové maso (ruský), Vepřové kosti a hovězí maso (ukrajinský). Co kraj/rodina, to odlišný recept. Zřídka používána klobása (v Srbsku aj.). Někdy jen zeleninový boršč či jen řepný (pro chudé).
Historie boršče
„Původně se vařil z jedovatého bolševníku„
https://fresh­.iprima.cz/no­vinky/odkud-doopravdy-pochazi-borsc-puvodne-se-varil-z-jedovateho-bolsevniku

zjentek

Filip, není, chraň Bůh. Co se Ukrajiny týká tak pro mě je podstatná jen Fialova drahota, jinak odtamtud nic jiného, ta drahota bohatě stačí 🤷‍♂️

zjentek

…Ta drahota CO JE už stačí. Větší (k pochopení čehokoli) už nepotřebuji.

Disraeli

Nebój. Pak příjdou finanční injekce, snaha pomoci trhu, větší ovlivňování kurzu a kupní síly peněz, ochranářství, regulace sazeb, zvyšování minimální mzdy, zavedení cel,… a pak teprve půjde ekonomika i měna do kopru. ;)

zjentek

Tak je mi jasné že potřebujeme dostat větší bomby abychom se probudili, vodní děla na demonstracích UŽ NESTAČÍ, klece se podle stratégů a jiných odporníků prý také minou výsledkem, no nejpřitažlivěji se pořád ukazuje to zotročení a následná separace od „správné vrstvy“ 🤷‍♂️