Avatar uživatele
P70

Ve větě: „V restauraci jsme ochutnali Plzeňský mok.“ Píše se správně plzeňský mok s velkým P, nebo malým p?

Děkuji

Zajímavá 0 před 2076 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Ochranná známka byla registrována v roce 1898, a to dvojjazyčně, česky jako „Plzeňský Prazdroj“ a německy jako „Pilsner Urquell“.

Po privatizaci se začalo důsledně užívat německé varianty Pilsner Urquell. Národ však tento název nepřijal, a tak se nejčastěji slyší označení Plzeň. "

https://cs.wi­kipedia.org/

Takže spisovné jsou jen uvedené 3 možnosti.

Název piva „plzeňský prazdroj“ je hovorový, stejně jako plzeňský mok.

Stejně jako peru v tixu, ale peru v prášku zn. Tix .

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Podle mě se píše malé, jelikož to není název. Něco jiného by bylo, pokud bych napsal, že jsem ochutnal Plzeň, popř. Plzeňský prazdroj.
Pokud jsem však ochutnal jen plzeňský mok, to není název piva.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Předpokládám, že to není název nějakého nápoje, pak se přídavná jména píšou malým, stejně jako ostravský vzduch. Ale třeba velkým se píše Pilsner Urquell, protože je to název, značka piva. Taky Plzeňský Prazdroj.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Raibekovi jsem dala omylem bod.

před 2072 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Pilsner Urguell = Plzeňský Prazdroj.

před 2076 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Čekala jsem, zda bude někdo reagovat. Zapomněla jsem totiž udělat otazník.

Plzeňský Prazdroj je název akciové společnosti, tak je registrovaná v obchodním rejstříku.

Pokud bereme obecně , task je to prazdroj s malým písmenem.

Značka piva je Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast atd.

před 2075 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

"Ochranná značkia byla registrována byla v roce 1898, a to dvojjazyčně, česky jako „Plzeňský Prazdroj“ a německy jako „Pilsner Urquell“.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prazdroj

Po privatizaci se začalo důsledně užívat německé varianty Pilsner Urquell. Národ však tento název nepřijal, a tak se nejčastěji slyší označení Plzeň. "

před 2075 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já vím, jen jsem se snažil upozornit na chybku Raibeka.

před 2076 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

*Urquell
Neplatí ale jiná pravidla pro psaní velkých písmen v češtině a němčině? Pilsner Urquell, protože v němčině je každé podst. jm. psáno s velkým, ale Plzeňský prazdroj, protože prazdroj je podstatné jméno obecné?

před 2076 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek