Cenobita

Ve Slovníku spisovného jazyka českého je heslo „imbecil“, myslíte si, že je to člověk citově plochý či bezcitný?

Tedy člověk bez empatie, bez úcty k jiným lidem, bez úcty ke stáří, pohrdající lidmi, ale jinak schopný pracovat na jednoduchých úkolech, třeba jednoduché manuální práce. Dále by mne zajímalo, dokáže imbecil pracovat s počítačem? Může být imbecil třeba zlý, nebo je jen hlupák? Zajímá mne názor na imbecilitu jako na duševní nemoc, i když není v současné medicíně tento výraz používaný.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=imbecil

ASCS
imbecil, -a m <l> med. slang člověk postižený imbecilitou, ale vychovatelný, schopný naučit se jednoduchým pracím

SSJČ
imbecil, -a m. (z lat.) med. slang. imbecilní člověk

Odpovědi
zjentek

Zkus se nachvilinku vyprdnout na ten slovník a vyjdi z vlastního pocitu. Schválně, jestli dostaneš odpověď.
Takový věci někdy dost napoví, ale platí to pouze pro skutečný život.
Tuto pro tebe cennou odpověď vyhráváš jako bonus proto, žes mě jím nazval.

Nuk nuk

Ve svém původním významu označovalo slovo „imbecil“ mentálně handicapovaného člověka v pásmu střední oligofrenie (mentálního postižení). Tedy zhruba tak, jak to popisuje vaše citace slovníku – člověka se sníženým IQ v rozmezí 35 – 49. Takový člověk má opožděný vývoj řeči, ale je schopný se naučit mluvit, a je schopný se naučit základní a jednoduché činnosti. Rozhodně to ale nejsou bezcitní a citově ploší lidé. Kdysi jsem s nimi pracovala a myslím, že po citové stránce to bylo mnohdy naopak. V tomto významu bylo slovo „imbecil“ považováno za spisovné.

Nicméně vzhledem k významovému posunu se v odborné a spisovné češtině už v podstatě nepoužívá.

V dnešním významu je to prostě nadávka, koho tím označíte, je asi na vás.

da ny

„Středně těžká mentální retardace (IQ 35 – 49)
Dřívější terminologie: střední mentální subnormalita, střední slabomyslnost, imbecilita“......
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ment%C3%A1ln%C3­%AD_retardace

zjentek

Cenobite- Nééébréééééč ;))))))))))))­)))))))))))))