Asker99

Ve kterých případech se zahajuje přípravné řízení trestní přímo zahájením trestního stíhání?

Odpovědi
klumprt

To je vskutku divná otázka. Zahájení trestního stíhání se provádí usnesením, které by mělo být odůvodněno. To znamená, že existují podklady odůvodňující předběžný závěr, že se stal trestný čin a spáchala jej určitá osoba. Pokud by přípravné řízení trestní začalo přímo vydáním usnesení o zahájení trestního stíhání, znamenalo by to, že podklady byly shromážděny, aniž by byl proveden jediný úkon trestního řízení, nikdo např. ani nepodal vysvětlení podle trestního řádu.

Takže odpověď by byla asi taková, že tehdy, pokud je vydání usnesení o zahájení trestního stíhání prvním úkonem trestního řízení.