Rokio

Ve kterém roce byl vynalezen počítač?

A kdy byl vynalezen domácí počítač, který se podobal počítačům, jak ho dnes známe a neměl podobu plné místnosti techniky, ale v pohodě se vešel na psací stůl?

Nejlepší odpověď
annas

Rokio, opět archív. Mát-lii zájem, projděte si historii podle odkazů.

1. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-prisli-pocitace
"Charles Babbage navrhl první dva typy
mechanických počítačů v 19.stol.

PRVNÍ ELEKTRONICKÉ POČÍTAČE
ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer – Eckert a
Mauchly) – 1943. Pracoval do roku 1955.

EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) – John von Neumann
(1945): revoluční myšlenka uložit program do paměti."
--

2. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bjiny_po%C4%8D%­C3%ADta%C4%8D%C5%­AF

"Dějiny počítačů

Předchůdci
První zařízení, která se později vyvinula v dnešní počítače, byla velmi jednoduchá a byla založena na mechanických principech. Vývoj probíhal až do poloviny 20. století ve dvou větvích: analogové počítače a číslicové počítače. Analogové počítače modelovaly problém převedením do jeho mechanické nebo elektrické analogie, číslicové pak jeho převedením na číselné hodnoty a jejich numerickým zpracováním. S vývojem číslicové techniky během 2. poloviny 20. století analogové počítače prakticky vymizely, používají se jen na specializovaná ře­šení

Stroje pro hromadné zpracování dat
Přímým předchůdcem dnešních počítačů je použití (jednoúčelových) strojů pro hromadné zpracování dat, které využívaly děrné štítky. Při 11. sčítání lidu v USA v roce 1890 jejich použití navrhl a realizoval Herman Hollerith, stejně jako použití zmíněných děrných štítků pro uložení a kódování získaných dat (jeho firma se později změnila na firmu IBM)„ atd.“

https://www.ped­.muni.cz/wtech/ol­d2012/03_studi­um/zvt/zvt_03­.pdf

3. Historie počítačů

začíná se od Adama -
"3000 –1000 př.n .l . Abakus ........ 1924 založena společnost IBM

4. léta 20. st.

Neumannovo schéma – Vymyslel jej John von Neumann a znamenalo průlom v dějinách počítačů. Zhruba od té doby se začíná mluvit o moderních počítačích. Schéma rozdělilo počítač na několik částí, každá měla svou specifickou funkci.
Také se tím prosadila dvojková soustava.

Od té doby do dnešního dne se počítače rozdělují do 5 generací. Každá generace má své specifické rysy atd.

Dostanete se až do roku 1985 přes laserovou paměť. Microsoft, myš, kapesní počítač , Apple atd.
https://www.ped­.muni.cz/wtech/ol­d2012/03_studi­um/zvt/zvt_03­.pdf

Další odpovědi
Tupka123

Okolo 1960, stolní kalkulačka v dnešní době má přibližně 784500× větší výkon.

Arne1

Podle mne programovatelný stolní kalkulátor HP30, ale určitě měl nějakého předchůdce. Dalo by mi moc práce dohledat roky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.