ahold

Včasná diagnoza

Minulý měsíc mi přišly výsledky z mammografu.Jakýsi stín v levém horním kvadrantu.
Prý mám přijít na kontrolní mammo za rok.
Není to příliš dlouhá doba na ověření či vyloučení onemocnění?

Nejlepší odpověď
mosoj

To ví jenom ZP a lékař. Jediná cesta jak to obejít, je si vyšetření zaplatit.
To je stejné jako s kolonoskopií. Pojišťovna hradí 1× za pět let, ale pokud je snášen ze sliznice polyp adenom ( nikoliv hyperplastický) je další kontrola za pět let pozdě !! a máme tam nádor. Takže zase si to pěkně zaplatit tak za dva roky !!! To jsou ty vymoženosti ODS.

Další odpovědi
pusinka50

Jestliže přišlo i písemné vyjádření odborného lékaře, nemusí to být nic vážného, v prsou se často dělají cysty a nekomplikované nádorky, které s rakovinou nemají nic společného. Případný nádor by byl na snímku ostře ohraničený. Nevím, kolik je vám let a jak dalece riziková skupina jste. Já jsem riziková (rakovina u více členů v rodině) a chodím nejen pravidelně na mamograf, ale i na sonografii. Když se doktorce v prsu něco nezdálo, chodila jsem na sono 2× ročně. Jestli jste riziková skupina, vyžádejte si pro Vaše uklidnění u lékaře i sonografické vyšetření

hanulka11

asi bych na mém místě došla za lékařem a poprosila ještě o vyšetření ultrazvukem
Doplňuji:
taky záleží kolik je vám let-můj doktor tvrdí, že pro mladší ženy je spíš vhodnější ultrazvuk ,protože tkáně mladších žen jsou jiné než starších a ultrazvuk spíš nějaké anomálie rozpozná , také je možné udělat sono .Pro starší doporučuje mamograf, ale to je možná rozhodnutí toho kterého lékaře.