JájsemRaibek

Vápnění zahrádky-jak, kdy a proč?

Možná jsem zaspal dobu, ale pokud mám hašené vápno, mohu jej rozhodit po záhonech nyní před setbou – výsadbou? Nebo se to mělo udělat na podzim?
Jde o to, že např. ve skleníku mám na zemině mech a tudíž je určitě půda kyselá.

Nejlepší odpověď
Drap

Lepší by bylo opravdu na podzim. Pokud je však vápno vyhašené a nepoužiješ silnou vrstvu, můžeš aplikovat i teď. Vápení se právě používá pro snížení kyselosti půdy.

Další odpovědi
ivo111

Ve čtyřletém cyklu se vápní vždy až třetí rok po vyhnojení chlévskou mrvou(vápník vytěsňuje z půdy dusík,takže hnojem by se dodal humus ale živiny by ,,utekly".) Vždy na podzim.

mosoj

Vápnit je lepší drceným vápencem. Rozpouští se pomalu a v závislosti na kyselosti vody.
Hašené vápno se rozpouští rychle a není problém převápnit a tím třeba spálit trávník.