Avatar uživatele
NoNamer

Vadí vám, pokud lidi neumí pravopis?

Zdá se mi, že ti, kteří píší nejvíce hrubek, mají potřebu nejdelších sdělení. Nevadí mí, když se někdo překlikne, když neumí čárky ve větě, když nepíše spisovně…
Ale jsou experti, kteří napíšou "líbý, vyděl jsem, sliším…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? jjj123456789 před 3624 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

mně nevadí, když se nepíše spisovně, naopak, kde to nevyžaduje formální situace, není důvod spisovnou češtinu dodržovat. Ale pokud neumí lidi pravopis, to ano, to mi vadí, přímo mě to bije do očí, a to zejména tehdy, pokud daný člověk o něčem poučuje a chová se, jako by sežral všechnu moudrost světa. Pak je shodit ho na základě úrovně jeho vlastního pravopisu zcela na místě. Existují pravopisné a stylistické chyby, které jsem za celý svůj život nezažil – vyskytují se masově až nyní: „jsi“ místo „si“ ve funkci zvratného zájmene, analogicky „jsem“ místo „sem“ (nikoli naopak) ve funkci příslovce. Za tyto chyby bych pisatele škrtil, protože to je neomylná známka toho, že dnes lidi nečtou. Tím myslím, že NEČTOU KNIHY! (Nedávná nesmrtelná obrana jedné plantážnice „já čtu! Čtu Fejsbuk“ mě naprosto odrovnala). Jinak by nebyli schopni napsat „sy“ (ano, vidíte dobře, i toho jsem byl svědkem, měli na mysli ono zvratná zájmeno) – zvratná zájmena se přece v knihách vyskytují pomalu na každé stránce.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
redy

NoNamer tvoje otázka je asi 150tá v pořadí
Jinak dobrý?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
badisko

Ne …ovsem vadi mi neustale omyvani stejnych otazek… ktere uz byly zodpovezene ..navic je to proti zdejsim zvyklostem …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
NikkiHeat

Nějaké ty koncovky i,y.....toleruju páč sám s tím občas bojuju ale co mi fakt pije krev je jak píšeš " uvydíme, býlá barva apod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jjj123456789

Ztražně, gdo neumí pravobyz, je u mňe neyntelikentňý puran, ze kterím nemá cenu ze pavit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Už ani ne. Dnes jsou kolem spousty dyslektiků…,
spěchajících a roztržitých lidiček v životě, smskách…
Nikdo není/nejsme dokonalý/í :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
talka

Myslím, že základní pravidla by MOHL znát každý ze základky – pokud by mu záleželo na dobré pověsti. Snad nejčastější chyby jsou: by jste, kdyby jste – místo byste, kdybyste; a dále: jenž, jež, jež, již=který/-á/-é,kteří!
Doplňuji:
Kéž by se to mohlo umístit trvale – třeba jako motto na úvodní stranu. Jinak je to už passé.

Upravil/a: talka

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

…nemyslím si,že lidi neumí pravopis,jen jsou asi slepí,nemusím přeci přemýšlet,co mám napsat,když pokaždé,když napíšu blbost,se mi to červeně podtrhne,ale jinak souhlasím s kapitánem,čeština se tady řeší neustále,myslel jsem že jsou to otázky a odpovědi,a ne doučování z mluvnice,kdyby jsme mluvili po telefonu,nebo z huby do huby,polovina chyb nebude vidět a obsah sdělení bude stejný.Je zajímavé,že takovéto otázky se tady mohou opakovat,ale jindy,když člověk chce poradit,několikrát hledá na internetu,tak se najde nějaký šťoura a otázku smaže…
Doplňuji:
…jo a jěště k tej češtině,vona za to může televize a tisk,lidi co se maj psaním živit,myslim novináře,píšou kolikrát takový blbosti,že to i já poznám,a to už je co říct,jen si vzpomeňte na starý český pohádky,třeba Lada,byla i ve verších,to z tv zněla krásná čeština,a teď?Každej musí bejt IN (všici musej jít s dobou),a když ve větě nepoužije aspoň jedno anglický slovo (a vůbec neva,že tomu nerozumí),tak si připadá trapně…

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

Jak kdy, když mě někdo napíše mejla a v něm 2 hrubky tak to beru ale když někdo napíše článek do novin, by´t i na internetu a v 10 větách je 5 hrubek to už je na uváženou. Typický příklad takových pisálků jsou Novinky.cz.Tam se to hrubkami jen hemží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Mně to nevadí vůbec. Dává mi to předběžný obrázek o pisateli, protože si myslím, že úroveň pravopisu většinou souvisí s inteligencí a vzděláním. Ovšem nutno zdůraznit, že ne vždycky !

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
arygnoc

ÁNO! (áno, kričím)

quentos

palec aj za ten „Fejsbuk“ ;)

před 3624 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
RyuzakiKate

To teda, pod to se můžu podepsat :)

před 3624 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

Já to psala do diskuze, vloudila se chybyčka sorry

před 3624 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek