Minas

V případě krachu banku, dostanu své peníze zpět?

Ano, měl bych dostat své peníze do výše 2 a půl milionu CZK, ale i přesto je moje vnitřní nejistota „co kdyby“. Nebylo by lepší raději peníze vybrat v hotovosti, kdyby z nějakého problému jsem nebyl schopný poté peníze vybrat z banky a čekal třeba rok než mi je vrátí?

Odpovědi
Pepa25

Samozřejmě. Není žádné „by“. Všechny české banky mají plně pojištěné vklady do 100 tis. euro (aktuálně je to podle kurzu 2 349 000 Kč). Výplata v případě likvidace banky proběhne do 5 pracovních dnů. Nejde o teorii: Sberbank se stala platebně neschopnou o víkendu 28.2.2022 a 9.3.2022 už lidé dostávali peníze v Komerční bance. Velká banka by zřejmě vůbec nezkrachovala, aby převzala by ji jiná nebo stát (viz IPB), takže by k výplatě nedošlo, vklady by fungovaly dál.

Zdroj: https://www.ga­rancnisystem.cz/FAQ-vyplata

Rokio

Pokud máš peníze v bance na běžném nebo spořicím účtu či na termínovaném vkladu a nemáš tam více než 100.000 Euro v českých korunách, tak dostaneš své peníze zpět. Jsou do této částky pojištěny.

Dochy

Bacha, nepíšeš v jakém produktu ty prachy máš ulité. Povinně pojištěny jsou tuším běžné a spořící účty (do určité výše). Pokud máš prachy v něčem dalším (fondy, 'pojištění", apod…) tak tam platí jiná pravidla.

Drap

Bank nekrachuje, to ho ten úspěšný shrábne do své kapsy. Tak zní alespoň otázka.
Pokud se týk banky, tak tam ta situace nastat může. Vklady do určit sumy pojištěny jsou. Ale může se stát, že za jistých okolností se může i delší čas čekat, než se k penězům člověk dostane. Pokud peníze zase vybereš ztrácíš úrok, popřípadě další výhody z toho plynoucí. Odhadovat takovou situaci je velmi obtížné. Nikdo ti nedokáže říct, že ta a ta banka příští měsíc zkrachuje.

zjentek

V životě nic není jisté a banky teď budou padat jako hrušky jedna za druhou. Predikoval to Aliendron a když už TEN si vezme slova do úst, tak věř tomu, že jde o závažná vyjádření (totiž on to má podobně jako já hozený v hlavě a to když já se začátkem r. 2011 vrátil z Indie a predikoval Ag bude mít ohromnou cenu NAKUPUJTE tak vzápětí Ag na trhu vystřelilo střemhlav vzhůru jaxfiň a dnes děkuji bohu (Haré Krišna), že jsem si nechal pár kilogramů poslat z Indie a taky Nepálu doslova za hubana protože jinak nevím co bych dnes při politice pětidemolice jinak dělal, to bych asi hlodal omítku jako ten pštros ale z5 k otázce- smiř se s tím že až ten bankovní systém popadá tratit budou o5 řadoví občané. Ale mašle si budou házet bankéři, protože řadoví občané jsou na tom tak že tu svou ztrátu volně přežijí bez větší újmy, nakonec nad vším mávnou rukou a budou vděčni, že konečně nastala spravedlnost PRO VŠECHNY. Děkuju, 🙏 Haré Krišna (ale příjemné to nebude, to ne, zkraje budeme muset prokousat nastalou anarchií ovšem nic co bychom nezvládli, tělo vydrží víc než myslíš takže v klidu- nepodléhat panice).

plebs

Minas musíš věřit premiér nenechá nikoho padnout

zjentek

Jo a dále, všiml jsem si že v optimismu jaksi plave hodně optimistů ale být či zůstat optimistou v pesimismu (až ta realita tvrdě udeří) to je zcela jiné kafíčko, pak se ukáží ty „nátury“. Děkuju. 🙏 Haribol! 🌹🌹🌹

Pepa25

Drap: docela by mě zajímaly ty „jisté okolnosti“, kdyby musel někdo čekat. Na webu Garančního systému je podrobný popis, kdy začali v případě kterého krachu vyplácet peníze a NIKDY to nebylo „po delším čase“, ale vždy v souladu se zákonem do pár dnů.

Drap

třeba právě situace, která vznikla u Sperbank.

Pepa25

Viz moje odpověď včetně přesných dat paltební neschopnosti a zahájení výplaty: do 5 pracovních dnů není „po delším čase“.