joska

V okolí našeho bydliště se začali ztrácet kočky, přistihl jsem souseda jak chytil našeho kocourka do pasti.

Je možná nějaká obrana, pamatuje na takové jednání zákon?
Doplňuji:
Chtěl bych tímto všem, kteří se ozvali poděkovat. Budu se snažit vzniklou situaci řešit. Ještě jednou díky.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Samozřejmě, že na to pamatuje zákon. Jedná se o trestný čin týraní zvířad. doporučuji o svém poznatku informovat Policii ČR, ta celou věc prošetří.

Další odpovědi
BENYTA

Je mi jasné,že v tu chvíli to bylo nemožné,ale pouze natočený záznam, nebo vedle tebe stojicí svědek by policii zajímal.
Ale to soused neví,že ho nemáš zaznamenaného,možná mu bude stačit výhrůžka,že jim to tam odneseš.Chytání do pastí spadá pod zákon na ochranu zvířat,určitá povolení mají pouze útulky a ochranáři,kdy je vždy předem nahlášeno,kdy a v jaké lokalitě se bude odchyt konat,téměř vždy je u toho veteriář.
Taky neuvádíš,jaký druh pasti to byl,to by určitě posunulo případ správným směrem.

ReHu

Určitě bych to sousedovi nedarovala.
Co jsi mu řekl?

anonym

Je na to zakon a sousedovi se musi udelat pritrz!Je dobre pomlcet a ziskat dukazy,treba kamerou ci dva az tri svedky a predat to policii.Pokud by Vaseho kocourka,ci jinou kocicku,treba vasich znamych uz nevratil je potreba to dat k soudu a tam pozadovat nahradu i za budouci potomstvo.Lze to uplatnit.Drzim palce at se sousedem zatocite.

Michal

Je na to zákon.I když tady by pomohl jiný zákon,ale ten byl zrušen ve 14století.Stejně by potřeboval pár facek a to jsem mírnej.

atriplex

Samotné chycení zvířete do pasti nemusí být týrání zvířat. Pokud kočka se pasti dotkne a ta ji hned zabije „bezbolestná smrt“, pak by se nejednalo o týrání. Tam musí být ta bolest – fyzická či psychická. Pokud by to byla past, která kočce zamezí v útěku a pak by ji soused zabil, opět by se muselo zkoumat, jakým způsobem ke smrti došlo.

Každopádně kočka má nějakou peněžní hodnotu a někomu patří. Zde by se pachatel dopustil přestupku proti majetku (hodnota kočky do 5tis.) a nebo přečinu poškození cizí věci (hodnota kočky nad 5.tis).