Meruňka272

V čem se rozpouští zlato?

Nejlepší odpověď
mosoj

V lučavce královské, což je směs kyseliny dusičné a kyseliny solné v poměru 1:3.
Doplňuji:
Kyanizaci jsem vynechal. Kde by normální smrtelník vzal kyanid draselný aby sebe nebo ostatní neotrávil.

Další odpovědi
Drap

Zlato je chemicky velmi odolný kov. Z běžných anorganických sloučenin reaguje pouze s lučavkou královskou, níž se rozpouští za vzniku tetrachlorozla­titého aniontu [Au(Cl)4]?. V alkalickém prostředí se zlato rozpouští v přítomnosti kyanidových iontů (za přítomnosti kyslíku), přičemž vzniká komplexní kyanozlatnan [Au(CN)2]?.

Speciální případ představuje rozpouštění zlata v elementární rtuti. Již středověcí alchymisté věděli, že při kontaktu zlata se rtutí velmi snadno vzniká zvláštní roztok zlata ve rtuti – amalgám. Amalgám přitom zůstává kapalný i při poměrně vysokých obsazích zlata. Zahřátím amalgámu na teplotu nad 300 °C se rtuť prostě odpaří a zbude ryzí zlato.

V roce 1997 objevili japonští chemici směs organických sloučenin, která údajně rozpouští zlato. Jde o směs jodu, tetraetylamoni­umjodidu a acetonitrilu, která při teplotě varu (82 °C) tvoří nasycený roztok. Snížením teploty roztoku pod 20 °C se z roztoku vysráží čistý kov.

Zlato je také rozpustné ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze snadno rozpouštět především tenké vrstvy zlata.
Výskyt v přírodě a získávání

Emefej

Kromě všeobecně známé lučavky a kyanidů se zlato dobře rozpouští v thiomočovině, některých thiosíranech, v kyselině selenové nebo v bromu.
Doplňuji:
Podívej se sem http://drahkov­.blogspot.cz/

Lamalam

Většina látek rozpouštějících zlato patří mezi nebezpečné (silně žíravé nebo jedovaté) látky. Nejbezpečnějším rozpouštědlem zlata je thiomočovina, omezeně rozpustné je i v alkalických thiosíranech (fotografický ustalovač)..