mathew.hasis

V cem se programuje v letectvi?

Zdravicko, zajima me, v cem se programuje treba autopilot nebo celkove automatizovane veci uvnitr letadla? Prosim, pokud nekdo ma vice informaci o IT v letectvi, tak napiste do odpovedi. Nemuzu najit zadne informace na internetu, zadne dokumenty na youtube ani knihy.

V cem a jak myslim jazyky, programovani se venuji a jednou bych chtel pracovat v oboru letectvi.. diky!

Nejlepší odpověď
anonym

tušíte správně že se používají trochu jiné programovací jazyky, než jaké používá třeba programátor webových stránek nebo informačního systému pro státní správu 🙂 U autopilota je kriticky důležité, aby běžel efektivně a spolehlivě, což téměř vylučuje použití nějakého nespolehlivého systému typu windows a přirozeně není možné použít ani jazyk na příliš vysoké abstraktní rovině, protože abstrakce sice s sebou přináší pro programátora značné pohodlí ale také výrazně zvyšuje pravděpodobnost chyby a výrazně redukuje efektivitu aplikace. Systémy v rámci aviatroniky se nevyvíjí tak rychle jako osobní počítače a mobilní telefony, jejích krédem není výkon a uživatelský komfort, ale především spolehlivost. Vývojáři v této oblasti se tak drží co nejdéle osvědčených starých postupů a velmi neochotně přijímají nové. Minimálně ještě příští dekádu bude typickým jazykem používaným v této oblasti C++, Ada, … Rozhodně nečekejte nasazení vysokoúrovňových jazyků typu JAVA, MONO/NET, … ty se používají spíš v systémech, které nejsou kritické pro řízení letadla, například u zábavního multimediálního centra na obrazovkách v sedačkách cestujících …

Další odpovědi
Mc Merkurion

… sice se nevěnuju programování, ale pochybuju, že programování v letectví se liší od jiného programování …

mzm

Mc Merkurion: takže v riflích a v tričku… :)

anonym

😁 … C++, assembler, mají v přeneseném významu blíž spíš k montérkám a pořádnému hasáku, to je nízkoúrovňová programátodřina …

mzm

S tím assemblerem bych si tak jistý nebyl, max v hodně speciálních případech. Přece jenom náchylnost k lidským chybám při psaní a neuvěřitelná pracnost dává jednoznačně prioritu C, C++. Navíc kompilátory jsou tak dobré, že výsledek, který vypadne z překladače je tak dobrý, že se nemá cenu zabývat psaním assembleru. (i osobní zkušenost)
Viz směr vývoje sw pro jednočipy (např Atmel a jeho vývojové prostředí založené na VS).

Dochy

😉 Přesně tak. V oblecích se programují jen roboty pro zpracování burzovních dat.