paul1

Už jste někdy narazili na „bludný kořen“?

Včera jsme s vnukem přesazovali výhonek rakytníku (samice), který vyrazil na nevhodném místě poblíž mateční rostliny – překážel by při kosení. Tak jsme se rozhodli ho přesadit jinam. Vzadu na zahradě jsme našli vhodné místo, kde by se rakytníku mohlo líbit. Přidáme do vzdálenosti cca 3 m i samce, ten má výhonků dost. Vnuk tam šel vykopat jamku a přitom narazil na dva vedle sebe se táhnoucí kořeny „něčeho“. Byly v hloubce cca 15 cm, živé, tlusté asi 1,5 cm, tmavohnědé barvy. Široko – daleko neroste žádný strom, nejblíž je mladý, tříročný ořech, ale ten je vzdálený asi 12 – 15 metrů, průměr koruny má jen asi 3 m, takže jeho kořeny to být nemohly. Nebyly to „bludné kořeny“, které jak praví pověry, když člověk překročí, tak v lese zabloudí.. Nemohl to být ani pozůstatek starého, vykáceného stromu, nic tam nikdy nerostlo.

https://enigma­plus.cz/existu­je-bludny-koren/

Nejlepší odpověď
annas

Možná ano, ale už si to neuvědomuji. Beru bludný kořen symbolicky.
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=bludn%C3%BD%20ko­%C5%99en%20

„Uzavřen uprostřed lunaparku v hlavě
Stále dál před sebou utíkáš
Následován svým stínem
Neutečeš – bludný kořen máš sám v sobě !“

https://texty­pisni.youradi­o.cz/tupak-amaru/fuck-the-system-a-co-dal/bludny-koren
--

„Kdo naň v lese šlápne aneb jej překročí, zabloudí, byť znal cestu sebe lépe, a nenalezne jí, dokud si nepřezuje střevíce, nebo, je-li ženská, dokud neodváže zástěru a neopásá ji na ruby.“

Obraz z mytologie
https://botany­.cz/cs/bludny-koren/

Další odpovědi
anonym

Kořeny mohou dosáhnout klidně i těch 15 metrů. To zaprvé. Spousta rostlin může mít abnormality jako člověk, jako cokoli živého. Takže klidně i obyčejná kytka může dostat abnormálně hutné a veliké kořeny. A nakonec – původní rostlina může zahynout v takové míře, že její kořeny dále nabírají vodu a živí třeba malou větévku, jeden dva lístečky. Dále může jít o hutnou rostlinu, dřevinu, anebo i stromek, co z větší části roste mírně pod zemí a celkově je položen na zemi … (Schován za trsem trávy, …)

xiperio

Ano,nějaký pozůstatek z jiného stromu.

Kepler

Jednou jsem asi překročil bludný kořen v lese, protože jsem z něho vylezl úplně jinde, než jsem si představoval. Častěji zabloudím ve velkých a komplikovaných budovách a nepamatuju se odkud jsem přišel. Tam ale bludné kořeny nejsou, snad jenom nějaká neviditelná bludička Julie.

EKSOT123

Taky občas řeším nějakou záhadu. Ten mladý ořech se mi taky nezdá. Sice například i úplně mladičké akáty dokáží nasadit velmi dlouhé kořeny těsně pod povrchem, ale tam je to dáno tím, že se akát takto rozšiřuje a z kořenů pak vyrůstají další stromy. Možná se musíte podívat kousek dále. Například u fíkovníku byly zjištěny kořeny až 120 metrů hluboko, u jiných stromů přes 50 metrů. Ale tam šlo o délku do hloubky kvůli vodě.
Podle mě se jedná o kořeny nějaké byliny – vytrvalé druhy moou mít kořeny poměrně zdřevnatělé. Zrovna nedávno při výsadbě stromků mě překvapilo, jaké kořeny má takový kozinec sladkolistý. Zkuste to místo sledovat, co se tam objeví.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.