Avatar uživatele
paul1

Už jste někdy narazili na "bludný kořen"?

Včera jsme s vnukem přesazovali výhonek rakytníku (samice), který vyrazil na nevhodném místě poblíž mateční rostliny - překážel by při kosení. Tak jsme se rozhodli ho přesadit jinam. Vzadu na zahradě jsme našli vhodné místo, kde by se rakytníku mohlo líbit. Přidáme do vzdálenosti cca 3 m i samce, ten má výhonků dost. Vnuk tam šel vykopat jamku a přitom narazil na dva vedle sebe se táhnoucí kořeny "něčeho". Byly v hloubce cca 15 cm, živé, tlusté asi 1,5 cm, tmavohnědé barvy. Široko - daleko neroste žádný strom, nejblíž je mladý, tříročný ořech, ale ten je vzdálený asi 12 - 15 metrů, průměr koruny má jen asi 3 m, takže jeho kořeny to být nemohly. Nebyly to "bludné kořeny", které jak praví pověry, když člověk překročí, tak v lese zabloudí.. Nemohl to být ani pozůstatek starého, vykáceného stromu, nic tam nikdy nerostlo.
https://enigmaplus.cz/…

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, EKSOT123 před 9 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Možná ano, ale už si to neuvědomuji. Beru bludný kořen symbolicky.
https://www.odpovedi.cz/…

"Uzavřen uprostřed lunaparku v hlavě
Stále dál před sebou utíkáš
Následován svým stínem
Neutečeš – bludný kořen máš sám v sobě !"

https://textypisni.youradio.cz /…
--

"Kdo naň v lese šlápne aneb jej překročí, zabloudí, byť znal cestu sebe lépe, a nenalezne jí, dokud si nepřezuje střevíce, nebo, je-li ženská, dokud neodváže zástěru a neopásá ji na ruby."

Obraz z mytologie
https://botany.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Matesax

Kořeny mohou dosáhnout klidně i těch 15 metrů. To zaprvé. Spousta rostlin může mít abnormality jako člověk, jako cokoli živého. Takže klidně i obyčejná kytka může dostat abnormálně hutné a veliké kořeny. A nakonec - původní rostlina může zahynout v takové míře, že její kořeny dále nabírají vodu a živí třeba malou větévku, jeden dva lístečky. Dále může jít o hutnou rostlinu, dřevinu, anebo i stromek, co z větší části roste mírně pod zemí a celkově je položen na zemi ... (Schován za trsem trávy, ...)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
xiperio

Ano,nějaký pozůstatek z jiného stromu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Jednou jsem asi překročil bludný kořen v lese, protože jsem z něho vylezl úplně jinde, než jsem si představoval. Častěji zabloudím ve velkých a komplikovaných budovách a nepamatuju se odkud jsem přišel. Tam ale bludné kořeny nejsou, snad jenom nějaká neviditelná bludička Julie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Taky občas řeším nějakou záhadu. Ten mladý ořech se mi taky nezdá. Sice například i úplně mladičké akáty dokáží nasadit velmi dlouhé kořeny těsně pod povrchem, ale tam je to dáno tím, že se akát takto rozšiřuje a z kořenů pak vyrůstají další stromy. Možná se musíte podívat kousek dále. Například u fíkovníku byly zjištěny kořeny až 120 metrů hluboko, u jiných stromů přes 50 metrů. Ale tam šlo o délku do hloubky kvůli vodě.
Podle mě se jedná o kořeny nějaké byliny - vytrvalé druhy moou mít kořeny poměrně zdřevnatělé. Zrovna nedávno při výsadbě stromků mě překvapilo, jaké kořeny má takový kozinec sladkolistý. Zkuste to místo sledovat, co se tam objeví.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek