Avatar uživatele
Ludvik

Určení otcovství

Dobrý den,
prosím vás,může matka dítěte po 14-ti letech žádat soud o určení otcovství,když mne před 14-ti lety zažalovala za únos dítěte a to z toho důvodu,že jsem pouze jel k mým rodičům a ona chtěla jet ke svým?Nejsem uveden v rodném listu dítěte.Matku jsem několikrát kontaktoval a chtěla vždy jen peníze(100tisíc za ukázání dítěte),což je docela amorální a nikdy jsem na to nepřistoupil.Dítě jsem chtěl do své péče před 14-ti lety,avšak zákony mi to neumožnili,proto jsem se od celé věci distancoval.Dítě jsem po celou dobu neviděl.Až nyní mi přišla obsílka k soudu o určení otcovství.Zdá se mi to poněkud rozporuplné po takové době,kdy matka pobírala navíc přídavky atd.
Navíc nechci dát souhlas otcovství.
Děkuji za odpovědi a s pozdravem

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4754 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Tady je hned několik nesrovnalostí. Matka má nárok do půl roku po narození dítěte žádat o určení otcovství, pokud svobodná matka nepředloží dobrovolné prohlášení otce.A do této lhůty může otec popřít otcovství, pak má smůlu. (Nyní se připravije novelizace umožňující významné prodloužení této lhůty směrem k legislativě EU).
Pokud nejste v rodném listě, je logické, že nelze žádat o svěření do péče. Z toho lze i vyvodit i snadnost nařčení, byť spekulativního únosu dítěte.
Zřejmě jste ani neplatil výživné (a propo za těch 14 let by dělalo cca 8násobek deklarované částky). Nárok na přídavky je nezávislý na výživném, pouze může ovlivnit výši vzhledem k celkovým příjmům.
Možná hodlá matka využít dnešních možností metod DNA, zda uspěje, je věc jiná.
Takže shrnuto: nejprve se obraťte na poradnu, co vám výše odpověď doporučuje a následně bych se poohlédl po advokátovi se specializací na rodinné právo. Lze nalézt na webu advokátní komory, ale lepší je reference z okruhu známých.
Doplňuji:
P.S. Otázku jste zadal duplicitně a „zákony nepovolily“ jsme odjakživa psali s ypsilon.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Dobrý den,to je velmi složité,nejlepší bude,když se zeptáte právníka v on-line poradně.

Zdroj: http://www.prav­nik.cz/a/90/ur­ceni-otcovstvi.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek