Avatar uživatele
Registrovaný

Úraz na pracovišti v době volna

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak se řeší úraz na pracovišti v době volna. Jedná se o jednoho našeho zaměstnance, který po sobě uklízel nepořádek z předchozího pracovního dne. Jsme školské zařízení a on předchozího dne udělal v tělocvičně takový nepořádek, že by mu to zabralo celý pracovní den. Tudíž dostal náhradní volno na to, aby škodu odstranil. Během uklízení se mu dostal čistící prostředek do oka. Zavolal si RZS a v nemocnici nahlásil, že to byl pracovní úraz, ale my, jakožto zaměstnavatelé, nevíme jak máme dál postupovat. Mohli byste mi prosím někdo poradit? Předem moc děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Bohužel vás nepotěším :-(

1. pokud zaměstnanec vykonával zmiňovanou práci*) z příkazu nadřízeného, tak bez ohledu na skutečnost, zda se jednalo o dobu, která podle rozpisu směn měla být dobou volna, se muselo jednat o práci PŘESČAS

2. tato nařízená práce přesčas by taky měla být zaplacena v souladu s mzdovými ´předpisy´ (a s odvoláním na zákoník práce)

3. úplně jiné téma je skutečnost, jak zaměstnance ´potrestat´ za dřívější nekvalitní práci, která zapříčinila potřebu následné práce přesčas..., to neumím posoudit

4. s ohledem na výše uvedené, je pak zmiňované poranění oka tohoto zaměstnance naprosto standardním pracovním úrazem se všemi zákonnými souvislostmi...

*) vykonávaná práce, kterou byla nepochybně manipulace s tělocvič.nářadím, ale soudě podle textu to byly i pomocné, úklidové a čistící práce..., tak tyto práce by měly svým charakterem odpovídat pracem, které jsou sjednány v pracovní smlouvě. Pokud zaměstnanec vykonával práce, které nemá v popisu své pracovní náplně a při těchto pracech se zranil, tak to může být "problém".

DOPORUČUJI se se zaměstnancem ´nedohadovat´ a tiše plnit povinnosti vyplývající zaměstnanci z titulu jeho pracovního úrazu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

myslim si, ze se o pracovni uraz jedna. v dobe volna clovek neni v praci a nepracuje :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Pracovní úraz je úraz, který se stal v pracovní době a v souvislosti s plněním pracovních úkolů.
Chybu udělal zaměstnavatel.
Pracovník v době volna nemá co na pracovišti pohledávat. Pracovník měl nepořádek uklidit v pracovní době a potom si vybrat náhradní volno. Také bude hrát roli to, jestli byl pro uklízecí práce prokazatelně proškolen. Jestli nebyl, opět je prohravající zaměstnavatel.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pracovní úraz je poškození zdraví zaměstnance nebo smrt zaměstnance úrazem, došlo-li k němu při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět. Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.
Plněním pracovních úkolů je výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru, jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele a činnost, která je předmětem pracovní cesty.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pojmy/p1153-pracovni-uraz .aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.