Anonym*****

Učíte se někdo (nebo jste se v minulosti učil) latinu na střední škole?

Chtěla bych se zeptat jestli je tento jazyk obtížný (Jak vám připadal těžký ,ve srovnáním s angličtinou ,němčinou nebo jiným cizým jazykem)

Nejlepší odpověď
annas

Učila jsem se na střední škole. Ještě si pamatuji některé latinské citáty.

Měla jsem ráda latinskou mluvnici, její pravidla, její systém totiž usnadňují orientaci v jiných jazycích.

Latina je indoevropský jazyk, patří mezi italické jazyky. Z tzv. vulgární latiny vznikly románské jazyky.

Třeba jazyková terminologie se i používá nejen při studiu českého jazyka.

Další odpovědi
Kepler

Já jsem se latinu nikdy neučil, ale určitě se jedná o obtížnější jazyk než AJ a NJ. Latina bývá na humanitně zaměřených školách (zčásti na gymnáziích a samozřejmě na jazykových školách). Jedná se sice o mrtvý jazyk, ale je základem velkého množství odborných slov v oboru lékařství, přírodopisných oborů obecně, vč. astronomie. Někdy si říkám, jestli není neznalost latiny na škodu.

Slecna 007

Já jo.
Obtížný ani ne, ale … vše má svoje, přišel mi snadno pochopitelný, píše se a čte téměř stejně, tedy porozumění docela snadné. Hodně mi to pomohlo ve studiu dalších jazyků. Na to, že se s ním nikde nedomluvíš je to skoro škoda studovat, pokud neplánuješ např. studium historie, medicíny, atp.

ivzez

Já jsem se ji učila. Se živými jazyky bych ji nesrovnávala,
ale je to podle mne dobrý základ pro výuku dalších cizích jazyků.

Kelt

Ano, trochu jsem se ji učil, a zase bych si to měl zopakovat. Není to nejlehčí jazyk, ale raději bych si dopisoval s někým latinsky než esperantem. No a z latiny vychází mnoho indoevropských jazyků. Takže je dobré ji umět, není to na škodu.

Rokio

Nikdy jsem se latinu neučil. Umím jenom některé chemické názvosloví.

annas

Ad Kelt,

„z latiny vychází mnoho indoevropských jazyků.“

Tato formulace je nepřesná, protože latina je indoevropský jazyk, patří mezi italické jazyky.

Z tzv. vulgární latiny , vznikly jazyky románské.

Systém latinské gramatiky ovlivnil jiné jazyky. .