mmm_x

Učili jste se na základní škole tato vyjmenovaná slova?

Učili jste se vyjmenovaná slova jako pyj, kavyl nebo vyza? Je to nějaká novinka nebo mi to uniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Není třeba znát všechna vvyjmenovaná slova, ale uvědomit si, že existují slova odvozená, tedy příbuzná, která se dají snadno odvodit, Je vidět, že vyjmenovaná slova se obměňují, některá zastarávají. U jiných existuje protiklad, takže se dá pravopis odvodit podle významu. Být x bít, Bydlo,x bidlo – rozlišit význam. Vyjmenovaná slova jsou po tzv. obojetných souhláskách, důležitý je znát význam výslovnostních homonym.

slovo pyj se neuvádělo, protože pyj se nazýval pysk, takže to nebylo třeba. Ale je jasné, že pij je rozkazovací způsob slovesa pít, takže pohlavní orgán se tak psát nebude. Mluvit o pohlavních orgánech bylo kdysi tabu.

stejně vyza – ryba- těžko viza, protože existuje tvar viz – rozkazovací způsob od vidět.

Čeština má pravidla, neustále se vyvíjí, přizpůsobuje se mluvenému jazyku, tedy hovorovému, který je spisovný na rozdíl od ob ecné češtiny, která je nespisovná,.

Další odpovědi
Roman71

Tato tři slova nepatřila mezi ta, které jsme se učili.
Pamatuji si slovo „babyka“, které se ve vyjmenovaných slovech již nevyskytuje.

Pepa25

Uniklo: existují různé verze vyjmenovaných (dříve také vyňatých) slov. Nejúplnější seznam máte tady:

Zdroj: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=100

podger

Čeština není úplně dobrý jazyk. Je jen tak hrubě zpracovaná, aby se dala používat k právním úkonům. Nekvalita jazyka je vidět právě třeba na slovech vyňatých (vyjmenovaných) z pravopisu. Vyjmenovaných slov není těch pět, co ti dali za příklad na základce. Je jich tlustá kniha
Ale některé věci jsou zase fajn a fungují. Mezi nevyňaté výrazy patří třeba: slova nejsou tyto. Slova jsou tato… ten nadpis si oprav, ju

Funna

neučili…asi ti nic neuniklo .-)

dubraro

Neučil. Od časů mé školní docházky ovšem došlo již několikrát ke změně.

metro

Z těchto tří jsme měli vyzu. A narozdíl od Romana71 jsme tam měli babyku.