hippeace

Pokud za lomítkem po jednom slově následuje více slov, píše se před a za lomítkem mezera?

lomítko se píše tak:
slovo/slovo (bez mezer)
více slov / více slov (kolem lomítka mezery)
ale co když nastane situace:
slovo „lomítko“ více slov
jak to napsat?

Nejlepší odpověď
annas

Za lomítkem se mezera opravdu někdy píše, jindy ne. Můžete si ověřit.

"Bez mezer užíváme lomítko tam, kde jsou oddělovány dva jednoslovné výrazy – může jít
o slova (např. údaje uvedené v záhlaví/zápatí,
zkratky (např. tel./fax: 257 533 756),
číslice (např. 1/2 litru, školní rok 2013/2014)
nebo značky (např. rychlost 40 km/h atd.)

Mezerami lomítko z důvodu přehlednosti oddělujeme, je-li aspoň jeden z výrazů složený z více slov (např. sanace / dekontaminace / chemické čištění potrubí, můžeme / měli bychom / dokážeme odlišit…)

Mezery kolem lomítka se zpravidla píšou také při jeho použití ke grafickému oddělení výrazů, bez ohledu na to, zda lomítko odděluje výrazy jednoslovné či víceslovné."

Podle ČSN 01 6910
Jinak více podrobností najdete v odkazu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=167

Další odpovědi
Klaproth

Podle ČSN 016910 se mezera nedělá nikdy. Protože víceslovné výrazy tím opticky vypadávají z kontextu, je to v praxi jinak. Pokud je alespoň na jedné straně lomítka víceslovný výraz, dělají se mezery před i za lomítkem. Dále pak ve výčtu nebo v básnických útvarech pro oddělení rýmu a verše (jedno a dvě lomítka) psaného na jeden řádek. Mezery se nepíši u jednoslovné alternativy, posloupnosti, při rozlišování rodu a také u čísel a dat. Pro psaní zlomků se používá matematické lomítko, to má větší sklon než lomítko.

Zdroj: mnohaletá praxe v tiskárně