cincina

Typické znaky meziválečné literatury?

Doplňuji:
To není domácí úkol.

Nejlepší odpověď
annas

Česká literatura. Je to rozsáhlé, uvedu jen přehled směrů, druhů literatury atd. Na co se zaměřovali jednotliví autoři, určitě máte v učebnici. Nebo najdete na netu. Charakteristika tvorby pak vysvětluje i typické znaky meziválečné literatury..

Poezie:
poč. 20. století – nový proud proletářská poezie
avantgarda – poetismus
ve 30. letech – surrealismus

  • reflexívní a meditativní lyrika
  • poezie duchovní křesťanské orientace

konec 30. let – ohlas občanské španělské války, odraz Mnichova, ohrožení národa – sjednocení básníků – poezie domova, rodné země

Próza:

  1. pokračují realisté, naturalisté, vrchol impresionismu
  2. obraz války, legionářská lteratura
  3. vliv expresionismu
  4. demokratický proud
  5. katolicky orientovaná próza
  6. imaginativní próza
  7. společenská, sociální
  8. ruralisté
  9. psychologická próza
  10. historická v próza

Drama:

1. oficiální divadlo – režisérský typ

  • prvky impresionistické a vitalistické, poetická náladovost, lyrické drama

a). prohloubení psychologie

  1. historické drama
  2. vážné drama

2. neoficiální lidové divadlo – kabarety, Červená sedma
3. avantgardní scény – vliv poetismu

  1. Osvobozené divadlo – autorské
  2. D …

4. protifašistická divadelní fronta – koncem 30. let a za okupace – sblížení oficiálního a avantgardního proudu, aktuální dramata K. Čapka (Matka, Bílá nemoc) a Vl. Vančury (Jezero Ukereve) aj.
za okupace většina divadel zavřena

  1. expresinosimus