Vojta24

Jaký je aktuální stav výuky psaní tiskacím písmem na školách?

Používá se už převážně výuka psaní tiskacím písmem nebo stále dominuje to krasopisné které pak většinou můžete směle zapomenout protože se kromě zamilovaných dopisů nehodí zřejmě nikam a třeba ve formulářích je zpravidla zapovězené zcela. Mohu nebo nemohu jako rodič ovlivnit jaké písmo se má ratolest nastupující do školy bude učit? Ptají se na to školy rodičů nebo to učí čistě podle svého rozhodnutí?

Nejlepší odpověď
annas

Jiná odpověď

"Ve školách se písmo Comenia Script zkušebně učí od roku 2010, o dva roky později získalo doložku ministerstva školství jako alternativní písmo k písmu vázanému. Vyučuje se asi na 140 českých školách.

Každá škola je však podle instrukcí ministerstva školství povinna umožnit dítěti učit se nevázané písmo, jestliže se prokáže, že pro daného žáka výuka vázaného typu není vhodná (často u dysgrafiků a leváků).

Žádné písmo není v Česku kodifikované, podobu vázaného i nevázaného písma si školy mohou upravit samy. Pokud se rozhodnou vyučovat nevázané písmo (např. Comenia Script), musejí „ideálně do (konce) 3. třídy“ podle ministerstva školství naučit děti číst také písmo vázané."

Více v odkazu

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/domov/ko­nec-krasopisu-v-cechach.A170902_191­232_ln_domov_E­LE

Ve svém okolí ani u svých známých jsem se zatím nesetkala s dítětem, které se ve škole učí psát nevázaným písmem.

Svůj názor na tento typ písma, jsem uváděla již několikrát, protože na toto téma se zde již diskutovalo.

Může najítt v archivu, pokud máte zájem.
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=P%C3%ADsmo%20Co­meniua%20Script

Další odpovědi
Edison

Jiná odpověď

Učit psát perličkou, natož tiskacím vidím jako krok zpět. Už když se podíváme, jak vypadá psací písmo a perlička zjistíme, že je to jedno a totéž, jen s tím rozdílem, že mezi písmeny existuje definovaná vazba. Taky proto se na začátku učej jen čárky a obloučky, tyhle tahy totiž tvoří vazbu mezi písmeny tištěné perličky a tak vzniklo písmo psací, tedy perlička bez zvedání pera z papíru. Jiný fígl v psacím písmu není. Proto jsem za to aby se děti psací písmo učili, jen je třeba jim předvést v čom spočívá právě ten fígl…

GM

Mám dítě , které nastoupilo na ZŠ nedávno a učilo se psacím

Vnuk ve 2. třídě píše psacím písmem, což je dobře. O možnosti volby nevím.