Kepler

Svítí se v Praze, kromě Karlova mostu, ještě někde plynovými lampami?

Jako student si ještě pamatuju, že v některých uličkách nejstarší zástavby se svítilo, dokonce k tomu snad existovala původní plynárna. To osvětlení je kouzelné, plyn se spaluje v hořácích opatřených cerovými punčoškami, které žhnou překvapivě jasně. Jaký plyn se používal/používá?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… jeden známej má někde hausbót, a tam svítí tím kloboučkem na bombě …

… " V Praze je 676 plynových lamp veřejného pouličního osvětlení. " http://www.na­seprahacentrum­.cz/rozhovory/v-praze-je-676-plynovych-lamp-verejneho-poulicn
… V roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí už více než 9 tisíc plynových svítilen. Dnes historické jádro Prahy osvětluje téměř 700 plynových lamp.

2002: prvních 9 nových plynových lamp na zemní plyn v Praze – Michalská ulice
2004: založen Cech lampářů, 26 nových plynových na Uhelném trhu, v Melantrichově, Vejvodově a Michalské ulici
2005: 93 nových plynových lamp v Celetné ulici a na části Staroměstského náměstí
2006: po rekonstrukci se plynové světlo vrátilo na Hradčanský kandelábr, olympijský oheň na zimních olympijských hrách v italském Torinu byl ze zemního plynu
2007: 182 nových plynových lamp v Železné, Rytířské, Hlavsově, Jilské, Karlově ulici, na části Staroměstského náměstí, na Malém náměstí a na zbytku Uhelného trhu
2007: 101 nových plynových lamp na Ovocném trhu a v Karlově ulici, v rámci 160 let pražského plynárenství bylo zprovozněno 5 nových plynových lamp v areálu PP, a. s., v Michli
2009: 101 nových plynových lamp v Mostecké ulici, Malostranském náměstí, 46 nových plynových lamp v dolní polovině Nerudovy ulice a na Jánském vršku
2010: 39 nových plynových lamp na Karlově mostě
2012: dokončení plynového osvětlení historické spojnice mezi Prašnou bránou a Pražským hradem
2013: 34 nových plynových lamp v Nerudově ulici, uvažuje se i o zavedení plynového osvětlení na Zámecké schody, ulici Na Kampě nebo na Velkopřevorské náměstí
2014: realizuje se rekonstrukce čtyřramenného kandelábru na Dražického náměstí (http://www.me­tro.cz/rozhovor-plynove-lampy-maji-v-praze-sve-misto-rika-lampar-p3b-/praha.aspx?c=A140915­_110241_metro-extra_bel )

Další odpovědi
Drap

Na tradici plynového osvětlení navazuje i projekt plynofikace pražského veřejného osvětlení, iniciovaný Magistrátem hlavního města Prahy. Od roku 2002 probíhá instalace historických luceren v historickém centru s cílem osvětlit celou Královskou cestu. Jako pilotní projekt bylo realizováno osvětlení ve Vejvodově a Melantrichově ulici.
Návazně byla v rámci uvedeného záměru hl. m. Prahy provedena plynofikace veřejného osvětlení v ulici Celetné, průtah přes jižní část Staroměstského náměstí, přes Malé náměstí, v Karlově ulici, dále v ulici Železné, v části Rytířské a Uhelného trhu, následně v Mostecké ulici a průtah přes Malostranské náměstí kolem kostela sv. Mikuláše. Souběžně je připravována výstavba další etapy osvětlení, a to v Nerudově ulici po Jánský vršek.

Zdroj: net

aliendrone

Jsem rodilý, ale že tu máme plynové osvětlení je pro mne novinka. Ostatně, který Pražák leze do centra mezi turisty když nemusí. (a „svépomocné multikulturní redistributory a redistributorky vašeho obsahu kapes“, abych to popsal genderově, národnostně, eklogicky atd. vyváženě) :o ;) :)

Áááá, Mc Merkurio už odpověděl, že zemní plyn, který jsem tipoval. NJN, jsem pomalejší, než želva. :)