rispe

Svěření dítěte do výchovy soudem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera má 3,5letého a teprve teď, když se rozešla s přítelem, tak on si na matrice nechal malého na sebe. Když vynechám to, že státem uznané dávky dcera dostala celých 1500kč na měsíc, tak po ní chtějí svěření dítěte do výchovy soudem, kde a jak se tohle zařizuje? Děkuji za radu.
Doplňuji:
Koukám, psala jsem ve spěchu a nesrozumitelně:). Takže upřesním…
1)Při narození dítěte nebyl otec uveden, byl do rodného listu zapsán před týdnem
2)V textu mi vypadlo slovo, chtěla jsem napsat to, co uvádím v předchozím bodu.
3)Dceři skončila mateřská a následně 5měsíců na úřadu práce, když obešla „sociálky“, bylo jí sděleno, že nárok má pouze na přídavky na dítě a na jakýsi „sociální příplatek“, tyhle dvě částky dávají dohromady zmiňovaných 1500kč, mezi tím došlo ještě ke změně, vzhledem k tomu, že jim celou dobu přispívám nemalé částky na byt a stravu a stalo se to už neúnosným, proto se před 14dny nastěhovala dcera s vnukem ke mě.
4)doklad vyžaduje „sociálka“ výměnou za zmiňovaných 1500kč
5)dítě by mělo být svěřeno do péče dceři, nemyslím si, že by zájem otce byl trvalý, nakonec doba, po kterou o otcovství „přemýšlel“ byla na můj vkus docela dlouhá a navíc pracuje na směny, nedovedu si představit, že by se postaral o dítě
Moc děkuji za jakoukoliv radu, ještě mě napadlo, údajně existuje zákon, že mám povinnost dceru a vnuka živit, což dělám odjakživa, ale nějak už mi docházejí síly i peníze.

Nejlepší odpověď
standa

Otázka je lehce nepřehledná a místy pro mě i nesrozumitelná, prosím o upřesnění:

  1. bylo při narození dítěte uznáno otcovství standardním způsobem (společným prohlášením rodičů)? Je ´otec´ zapsán v rodném listě ?
  2. co znamená, že si přítel „nechal malého na sebe“ ?
  3. o jaký druh sociální dávky se jedná ?
  4. KDO po vaší dceři chce svěření dítěte do výchovy soudem ?
  5. KOMU by dítě mělo být svěřeno do výchovy ?

DOPLNĚNA:

Tak už je mi to jasné a doporučuji následující:

  1. nechť dcera podá k soudu návrh na svěření nezletilého dítětě do své výchovy, kde uvede pádné argumenty, podpořené důkazy (např. svědectví), aby soud vyhověl jejímu návrhu
  2. buď samostatným návrhem nebo jako součást návrhu I. nechť dcera podá návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem, kde soudu navrhne, že nebude otci bránit, aby se se svým dítětem stýkal za předem dohodnutých podmínek, ale že nechá na zvážení soudu, aby rozhodl o ´podmínkách´ tohoto styku, zejména pro velmi nízký věk dítěte.

/pozn.: tento návrh by mohl být užitečným při posuzování návrhu č. III.)

III. nechť dcera podá soudu návrh na výživné, které bude otec dítěte povinen hradit…, k návrhu nechť připojí přehled svých příjmů za poslední 3 roky

IV. neznám zákon, který by vás v této situaci
povinnoval k jakékoli (nejen finanční) výpomoci vůči své dospělé dceři a vnučce…, ale samozřejmě, že vaší dobrovolné výpomoci se meze nekladou 🙂